| claudiu2011_7956 a întrebat:

Salut,
Am 2 gantere de 10 kg si as vrea sa stiu in ce zile sa fac exercitii pentru biceps si triceps cu ele (eu fac in fiecare zi si flotari) si cate seturi sa fac pe zi?
FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| As3ro a răspuns:

Claudiu tu trebuie sa improvizezi. Luni de exemplu faci brate. Incepi cu bicepsu Faci 4 exerciti a cate 4 serii fiecare. primul exercitiu: fluturari cu ganterele pana in 12 repetari fiecare mana. pauza 30 sec intre serii. al doilea exercitiu:Asa numitul Lerry scott aici trebuie sa improvizezi http://www.youtube.com/watch?v=zjAJHc_jp2s&feature=related. asta e lerry scotu tu vei face cu o singura gantera pe o mana sau cu amandoua deodata cum iti e mai indemana. Al 3-lea exercitiu: Concentrate : cum se fac astea de pe pat iti iei o gantera intr-o mana iti asezi cotul in lateralul genunchiului (interior nu in exterior)http://www.youtube.com/watch?v=5Cx6AG4kW5c Apoy treci la triceps. le poti face exact pe astea de aici http://www.youtube.com/watch?v=aM13vOcx1yw tot 4 serii si 30 sec pauza intre serii si cam 1-2 min intre exerciti.+ antebrat tot 4 serii. Cand faci brate nu mai are rost sa lucrezi si pieptu ca faci supraantrenament si nu rezolvi nimic nu o sa cresti. stiu asta din propia experienta ca si eu eram disperat la inceput:))) "fac si aia si aia" Faci luni de exemplu Piept adica flotari http://www.youtube.com/watch?v=jWc8gHlAkoM fa exact dupa asta apoy cand tie indemana faci nivelul 2... e un link langa acolo la level 2. nu conteaza repetarile conteaza modul cum le faci cat de usor le faci nu trebuie sa le faci repede. apoy a 2-a zi vei avea febra la piept si la triceps eventual.a doua zi faci brate cum ti-am spus. eu ti-am dat exemplu doar la piept si brate. dar asta nu e cea mai buna combinatie.cu ganterele poti face si umeri si spate si picioare doar trebuie sa stii sa improvizezi si sa sty exercitiile. si apoy iti poti face un program saptamanal in care sa lucrezi toti muschi intr-o saptamana. Daca ai intrebari cu unele exerciti sau cum ai putea sa le improvizezi sau ce tip de antrenament sa urmezi si cate repetari serii sa faci. imi dai add pe Specialu_5pecialu si vorbim:). Bafta!

6 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Sunt bune ganterele mai ales daca sunt reglabile.
Faci biceps luni, triceps marti si tot asa, nu e bine sa antrenezi bicepsul in fiecare zi, si dupa 4 zile de antrenament e bine sa iei o zi libera.
Daca antrenezi numai 3 grupe, biceps, triceps, pectorali, atunci poti sa faci 8 serii a 12 repetari pe grupa, eu zic ca 8 serii pe zi e bine, eu fac 16 serii pe grupa

| klau95 a răspuns:

Uite aica cateva exerciti, care fac si eu:) http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-biceps.html

poti face chiar si 10 depinde si de pauza poti face 5-6 seri a cate 10 pauza 10-15 sec, ori 12-15 pauza 30 sec.
Atentie! stai drept cand faci exercitiile cu gantarele deoarece poti sa te cocosezi si sa-ti slabesti oasele.
Pe site cand faci FLEXI CU GANTARE PE GENUCHI fa cu 5-7 kg daca ai regleabile cu 10 nu poti.
Daca vrei sa faci mai multe exerciti de biceps poti max 3, pauza intre exerciti 5-10 min.

http://www.youtube.com/watch?v=EtJGUHn7uSE&feature=related Aica este pentru flotari, nu depasi 6 serii deoarece o sa fi foarte epuizat, respecta regurile mananca bine proteine si carbohidraty ce le trebuie la toti.Bafta!

| klau95 a răspuns:

As3ro nu are o treaba bratele cu pieptu, face supraatrenament numai daca are febra musculara si mai continua exercitiile.

| crysstyann a răspuns:

Fa patru seturi si la gantere si la flotari

| Mariusika1995 a răspuns:

Pai fa pe zi cate 4seri a cate12 la biceps si 4seri la triceps tot cate 12 intr-o serie

| IonutGeorge120987 a răspuns (pentru Mariusika1995):

As vrea sa fac exact cum spui tu în descriere dar e bine sa fac o zi da o zi nu?