| ANONIM12737 a întrebat:

Salut, am 20 ani și 50kg, recent m-am apucat de sala și antrenorul mi-a recomandat sa iau proteine și creatina, câte 5 pastile pe zi (eu o sa iau 4) ma cam tem sa iau deoarece îmi e frica sa nu îmi înrăutățească sănătatea cu ceva sau sa pățesc ceva și mai grav. Menționez ca nu sunt cunoscut cu nici o problema medicala, lămuriți-ma și pe mine cu cu acest lucru, pe internet scrie ca sunt slabe șansele sa îți afecteze cu ceva sănătatea.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu vad rolul creatinei, daca esti o persoana slaba (depinde si inaltimea ta) e bine in primul rand sa mananci sanatos 3 mese si 2 gustari, da poti lua proteina, insa voi hard gainerii aveti nevoie de un raport optim intre proteina si carbohidrati, deci ai nevoie de un supliment scump care sa contina proteina de calitate dar si carbohidrati de calitate, acum eu nu stiu daca carbohidratii din cutiutile astea sunt si altceva decat zahar, daca sunt doar zahar atunci recomand o proteina de calitate iar carbohidratii sa ii iei doar din alimentatie
Rolul creatinei nu il vad in cazul tau
Singura care poate crea probleme este creatina de proasta calitate, in trecut aceste creatine de proasta calitate duceau la probleme la rinichi, insa a mai evoluat tehnologia si nu cred sa mai fie asa acum
Insa cum am zis ramai pe proteina+carbo

Nu vreau sa par de moda veche dar eu am facut acum mult timp sala poate inainte sa faca sala antrenorul asta al tau
Iar pe vremea mea se zicea ca in primele luni de sala faci natural nu bagi prafuri, pentru ca corpul are un "creier" al sau, o memorie a masei etc, in momentul in care esti la inceput vei asimila foarte usor tot ce iei din alimentatie, cand mai trec cateva luni devine din ce in ce mai greu si abia atunci recurgi la suplimente...de la acelasi principiu ca la inceput e intr-un fel si pe parcurs corpul se acomodeaza este si motivul pentru care cei care fac sala de 2-3-5 ani si mereu au aceeasi rutina si aceeasi alimentatie numai au rezultate!

| darrio2007 a răspuns:

La greutatea pe care o ai, la varsta ta, esti chiar slab rău. Esti sigur ca nu ai probleme medicale?

| ANONIM12737 explică (pentru darrio2007):

Foarte sigur

| darrio2007 a răspuns (pentru ANONIM12737):

E bine dar nu te sfatuiesc sa ridici greutati mai mari de 5 kg. Cel putin la inceput.

| ANONIM12737 explică (pentru darrio2007):

Am antrenor, are el grija de tot

| darrio2007 a răspuns (pentru ANONIM12737):

Si de ce mai intrebi aici? Intreabă antrenorul. Sau nu a fost de acord cu tine si cauti sustinatori ca sa iti dea dreptate.

| RAY a răspuns:

Lasa pastilele, tu vezi de un regim bogat in proteine si culturism de incepator, la inceput poti consuma si 2 grame de pro per kg, vei creste frumos, masa musculara te scuteste e un infart, tensiune, diabet, e spre binele tau

| Bazzed a răspuns:

Ia aici, unul despre proteine, unul despre creatina
https://youtu.be/1__j9eoRcLw
https://youtu.be/srZFvcCXPSY

| Bazzed a răspuns:

Ah, da, vezi ca mai încolo s-ar putea sa se activeze și Violleta sa zică de probabilitatea de a face nu stiu ce boli și ca mori și alte chestii