| RemusPetracus a întrebat:

Am 63 de kg, 180 de cm si am 18 ani. Fac sala de 3 luni.Problema mea este am un abdomen plat...sunt tipul skinny-fat..si faza e ca imi doresc mult sa am patratele. Tin sa mentionez ca am inceput un regim strict in care mananc doar 1k de calorii pe zi din care 1 masa de 4 snitzele de pui (aproximativ 320g) pentru a-mi atinge nivelul de proteine necesar, si o masa mica.Considerati ca este bine ce fac? daca ma ma incord imi simt patratelele insa sunt sub un strat de piele groasa sau grasime foarte pufos, chiar daca il strang foarte tare nu simt durere. Astept pareri.Va multumesc!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai nevoie de proteina nu de carbohidrati!
Proteina creste masa musculara, carbohidratii cresc masa de grasime.
Snitele sunt facute din: carne(proteina), trecute prin Faina( carbohidrat), ou(proteina) si pesmet (carbohidrat), apoi prajite.
Deci, manaci atat carne cat si carbohidrati la snitele.
Ai nevoie de 3 mese pe zi de proteina cu vegetale, nu carbohidrati, daca vrei sa cresti masa musculara si sa dai grasimea jos.
1 masa pe zi inseamna ca nu primesti destula hrana pentru a construii masa musculara.
Manaca carne de pui fiarta, fripta sau prajita cu salate verzi sau salate de rosii si castrevatei. Manaca ou, carne de porc slaba si vita, carne de orice alta pasare, peste, vegetale fierte sau aburite si apa plata doar.
Evita: painea, fainoasele, zaharul, sucurile de orice natura, cerealele, cartofii, mazarea si fasolea.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Prin prajirerea acelui snitel distrugi proteina buna din carne, de ce nu incerci gratare in loc de prajeli?
Abdomenul se face in bucatarie deci va trebui sa adopti o alimentatie bogata in proteine si legume, fructe, apa multa.
Degeaba ai patratele daca sunt acoperite de un strat de grasime, exercitiile cardio sunt excelente pentru abdomen si eliminarea grasimii, iar abdomenele pentru tonifiere.