| TinTa a întrebat:

Am am 16 ani 75 de kg. Am facut sala timp de 4 luni apoi m-am oprit. Am crescut in masa muscula vreo 2 kg dar tot nu prea am forta si nu pot sa fac flotari (doar 1-2). O sa ma apuc iar de sala si o sa fac 3-4 luni sau mai mult. As vrea sa iau niste proteina ca sa cresc in masa si sa devin mai puternic. Daca iau proteine 3-4 luni si cresc in masa si apoi ma las de sala cateva luni masa musculara o sa se transforme in grasime sau muschii o sa se lase si o sa arate naspa?

Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

In primul rand alea 2kg puse pe tine nu sunt muschi puri, in functie de cat de bine te-ai antrenat, mancat, odihnit si de genetic alea 2kg pot insemna 1.8kg tesut adipos si doar 200g tesut muscular pur (e un exemplu). Pentru 3-4 luni mai bine nu te apuca, rezultatele adevarate vin in ani de munca. Muschii nu se transforma in grăsime si nici grasimea nu se transforma in muschi sunt 2 tesuturi diferite. N-ai nevoie de suplimente esti incepator iti poti lua necesarul de macronutrienti din alimentatie.