| KnyRPG a întrebat:

Salut am auzit ca de la unele exercitii la sala "nu mai cresti in inaltime" este adevarat sau este doar un mit?
Daca este adevarat imi puteti spune care sunt aceste exercitii?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce varsta ai!
Inaltimea ta este strict legata de mostenirea genetica de la parinti.
Poti infleunta cresterea in inaltime 12-13 ani si te apuci serios de un sport.
mentionez ca sala nu ajuta la cresterea in inaltime, acolo te dezvolti pe latime, nu inaltime.
Un sport care iti stimuleaza cresterea poate fii: tenis, volei, handbal, inot.
Daca ai deja 18-19 ani, cresterea ta deja s-a incheiat si nu mai cresti in inaltime deloc.

| funnnyman32 a răspuns:

Salut! E o prostie gogonata, sa crezi asta. Fiecare cu geneticul lui daca ai 'genetic' te faci si de 2m, daca nu ramai la 1, 70, 1, 80. Eu am 1.85 si e de ajuns. Si de la 18 ani am mai crescut putin si faceam sala, deci m-a ajutat. Exercitiile grele care iti pot incetinii cresterea ar fi, indreptarile genuflexiunile, si astea mai grele care implica mai multe grupe odata. Daca faci sala stai intins la bara 20 -30 secunde dupa fiecare grupa care o termini, bafta happy

| AnoNiM61999 a răspuns:

Majoritatea îngreunează creșterea în inaltime de aceea toti antrenori, profesionisti etc, etc... recomanda sala de la 18+.
Eu ți-aș recomanda sa faci "sala acasa" (flotari, abdomene etc.) macar pana la 16-17.

| KnyRPG explică (pentru AnoNiM61999):

Mane degeaba fac acasa nu da rezultate!
Ori cum nu fac dupa capul meu fac ce imi spune antrenorul

| AnoNiM61999 a răspuns (pentru KnyRPG):

Ok dar gândește-te si la sanatate. Masa musculara poti sa o obții oricand dar înălțimea nu.

| Gabi171020 a răspuns:

Este doar un mit poti face sala de pe la 14 ani eu de atunci fac acum am 16 si fac genuflexiuni cu 90 kg indreptari cu 100kg si nu am avut probleme cu cresterea in inaltime cand m-am apucat aveam 167cm acum am 174cm