| mario158 a întrebat:

Salut! Am câteva luni de când alerg și de curând a inceput să mă doară osul când alerg și mă ustură, ințeapă nu știu exact cum să explic.Eu zic că nu e nimic grav dar după ce fac o pauză de 10-20 de minute nu mă mai dor picioarele dar dacă apăs pe os in sus fix de la talpa piciorului mă doare, dacă apăs oriunde altundeva nu am nicio problemă, decât dacă apăs unde am zis.Ar trebui să iau o pauză?
Nici nu prea aș vrea să iau pauză pentru că m-am familiarizat atât de tare cu alergatul incât mă simt inconfortabil dacă nu alerg și in plus alerg pentru proba sportivă la poliție.In fine vreau să știu dacă iau o pauză sau nu e nimic grav și pot alerga in continuare.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa alergi si cu alt pantof!
O mica denivelare a talpii poate produce asemenea dureri.

| mario158 explică (pentru Bula):

Salut! Folosesc niște puma sneakers sport varianta pe gri și au talpa destul de moale.

| Bula a răspuns (pentru mario158):

Am scris: incearca si cu alta pereche!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai alerga!
Asta este singura recomandare cand te doare ceva numai la alergat: nu maia lerga si nu te va mai durea!

| VoidEternal a răspuns:

Care e osul? Tibia?

Daca da, e probabil tendinită. Redu frecventa alergărilor. Lasă o zi doua între sesiunile de alergare.

| NeaNicu78 a răspuns:

Aici vei găsi doar presupuneri, cel mai bun sfat îl vei primi de la un medic specialist, sănătate și vise împlinite.