| ZedRais a întrebat:

Am nevoie de ajutorul unui profesionist sau a unui cunoscator in trasul de greutati si in cresterea masei musculare. Deci, am 18 ani, 1.78 si 60 de kg si as vrea sa ma pun serios pe treaba. Problema este ca am incercat sa mananc mult dar in zadar, nici un pic de greutate in plus, asa ca as vrea sa-mi spuneti ce proteine sau ce suplimente alimentare m-ar ajuta sa iau in greutate.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu am mers la sala doi ani. Am tinut strict seama de ce zicea antrenorul, un tip ce a scos un campion european in 1986 la culturism. Nu am luat nici un supliment. Dar, mincat bine, dormit bine. ( Fara dimineata sculat mort, vorba aia☺ ). Rezultatul? In doi am am sarit de la 1, 92 m cu 66 de kg, la 1, 96 cu 86 de kg. Cred ca realizezi ca altfel aratam. Daca la inceput, fiind un tip slab, rideau unii baieti la sala de mine, m-am ambitionat, si pentru ca au vazut ca ma tin de treaba, le-am cistigat respectul.
Proteinele ajuta, dar tot efortul e cel ce trebuie depus ca muschii sa creasca, cu sau fara proteine (aminoacizi sau orice altceva), ei tot vor creste daca tragi de ei cum trebuie.

| AnastasiaK a răspuns:

Ce inseamna "am incercat sa mananc mult"? Ti-ai calculat caloriile? Ca degeaba mananci tu mult daca e doar cantitativ (gen 1kg de pepene ca tot e la moda acum exemplul) si din punct de vedere caloric nu esti pe plus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul tau nu e sa depui grasime, ci muschi. Daca ajungi la 65-68 cu muschi ai un procent de grasime scazut ai fi bomba. Mananca sanatos, lucruri mai dense caloric: nuci, avocado, unt de arahide, branza, oua, carne. Dar nu exagera. Mai mult de 300kcal nu ar trebui sa fii in surplus. Nu te grabi. Cat despre suplimente cele mai recomandate sunt proteina si creatina, dar nu ai nevoie de aparat. Daca iti iei din alimentatie destula proteina( in cazul tau maxim 120g acum) nu are rost. Concentreaza-te pe sala si o sa mearga treaba. Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Neaparat*