| skzskz a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. Fac sala de ceva timp si m-am gandit sa cumpar un gainer. Am 17 ani, 1, 73 m, 60 kg. Sunt ectomorf, inainte sa ma apuc de sala eram foarte slab si fara pic de forta, am evoluat destul de mult de atunci in forta cat si in masa. Ideea este ca un gainer cu un procentaj cat mai mic de zaharuri costa destul de mult, undeva pe la 200 lei. Eu nu as dispune sa platesc lunar 200 lei avand in vedere ca sunt elev, nu muncesc si in niciun caz nu le-as cere parinrilor. Vreau sa stiu daca un gainer trebuie folosit un timp indelungat pentru a pune in greutate sau este de ajuns pentru 2 luni de exemplu doar cat sa pun undeva la 3-5kg cu o alimentatie cat mai mare, iar dupa sa incerc sa ma mentin sau chiar sa cresc doar din alimentatie, ceea ce nu prea pot sa fac, nu reusesc deloc sa pun in greutate.

2 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Pai daca nu mai iei gainer-ul trebuie sa suplimentezi tot cu acelasi numar de calorii, proteine, carbohidrati, altfel normal ca pierzi din masa.

| AnastasiaK a răspuns:

Daca nu esti dispus sa dai bani pe un gainer, de ce nu-ti pui la punct alimentatia? Suplimentele sunt pentru cei care nu pot sa-si atinga necesarul de macronutrienti prin alimentatie. Daca poti (iar la greutatea ta ar trebui sa poti fara probleme) si nu ti-e lene sa fii atent la ce si cat mananci, nu ai de ce sa -ti iei un gainer.