| AnTonioB a întrebat:

Salut! Am nevoie de o parere!
Am 17 ani, 1.82 si 80 de kg.
Acum 6 luni m-am apucat de sala si astea sunt rezultatele mele. Impins la piept de la 30 la 70 kg, indreptari de la 60 la 100 si genoflexiuni de la 40 la 80 kg toate astea 2-4 repetari.
Acum intrebarea: E un progres bun sau unul prost pentru ca am impresia ca nici la forta, nici la dimensiuni nu am ajuns prea departe bratul meu ajungand de la 33 flexat la 36 si antebrat de la 28 la 30 cm (doar atat am masurat).
Adica la definire nu sunt cine stie ce. la forta la fel. Vad pe multi in sala care au 1 an, sau cateva luni de sala si sunt muult mai mari si mai puternici decat mine. Mananc undeva la 3000 calorii zilnic dintre care proteina 100g +, plus mai iau si creatina 5g dupa antrenament si whey. Ce as putea sa fac ca sa cresc in masa mai rapid si sa am un progres normal?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu te compari cu alții. Să nu vrei rapid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, daca faci cate 2-4 repetari o sa ti fermi articulatiile si ai sa ajungi praf. In al doilea rand, fiecare progreseaza in functie de geneticul sau, de planul de antrenament, de alimentatie. Poate aia au avut una din astea(sau mai multe) mai in regula decat tine. Proteina ar trebui sa o ai putin sub 2g/kg, adica 160g max, 100g e putin. Ce sa faci sa cresti? Sa ai rabdare si sa faci surplus caloric

| epurasu a răspuns:

Nu vad cu ce tear ajuta sa consumi tu produse de acelea apoi 3000 calorii fara vre sa faci un alt efort decat sala!, nu suna de loc bine zici tu mananc 3000 calorii + proteine, creatina. Tu ai ca greutate kg in plus, in mod sigur grasime! Nu vei rezolva tu nimic sala in conditiile descrise de tine.

| Czechoslovakia a răspuns:

Intrebarea ta s-a terminat fara sa inceapa la punctul in care "vad pe multi in sala care … ".
cat despre creatina si whey, nu ai nevoie de astea la cata mancare bagi.
eu am avut rezultate mai bune decat tine si in timp muuuult mai scurt, am folosit aminoacizi de la kevin levrone, multivitamine weider si biosterol+testosterol in cicluri.
Si brusc mi-a crescut si testosteronul de la limita inferioara la mediu destul de mult fata de cum era.