| anonim_4396 a întrebat:

Salut am nevoie de un raspuns la aceste intrebari, va rog frumos, daca e posibil un raspuns de la cineva cu experienta. big grin
1. E adevarat ca tractiunile la bara lucreaza toate grupele musculara a partea superioara? Abdomen,triceps,deltoid,biceps, antebrat, trapez, umeri, spate? Daca da cum fac sa-mi lucrez toata partea asta? Si trebuie sa fac in fiecare zii? Si sa lucrez toate grupele in acelasi zi?
2. Flotarile in pumm, ajuta la ascutirea monturiile la pumn si a intaririrea acestora? Daca da cate serii si cate repetari sa fac? Si trebuie sa fac in fiecare zi?
3. Am o gantera de 2, 5kg, stiu nu prea am forta. daca fac in fiecare zii 3-4 serii a cate 15-20 repetari sau mai multe o sa se vada ceva diferenta?
4. Daca fac toate astea o zi da o zi nu nu e mai bine? Adica macar lucrez toate grupele intr-o zi si las o zi pauza sa se odihneasca si sa se regenereze muschii.
Cam atat, chiar as fi fericit daca mi-ati raspunde.

4 răspunsuri:
| CristiMC a răspuns:

1) Tractiunile lucreaza antebratul, bicepsul, SPATELE( trapezul inferior si marele dorsal in special)

2)Flotarile in pumn ajuta la intarirea incheieturii

3) Alimentatia o sa isi spuna cuvantul. De preferat 8-10 repatari si daca esti la inceput 4 seri grupa mica si 8 mare

4) Muschiul creste in zilele de pauza prin alimentatie si odihna. Indicat este sa.i oferi 48 ore de odihna.

| anonim_4396 explică (pentru CristiMC):

Si faza cu monturile? cum fac sa le am mai tari si mai ascutite?

| CristiMC a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu personal le.am intarit intr-un sac de box tare. Ajuta si flotarile in pumn dar depinde pe ce suprafata se executa. Dc te intereseaza intarirea si ascutirea lor?

| anonim_4396 explică (pentru CristiMC):

Pentru ca vreau sa dau pumni care sa rupă fața.
Nu înțelege greșit, nu, nu vreau sa merg pe stradă și să încep să ma iau la bătaie.winking
Vreau doar pentru siguranță, sa ma apăr.