| gabi214 a întrebat:

Salut, am niste intrebari despre ce plan alimentar/tip de exercitii ar trebui sa folosesc. In momentul de fata am 77kg si 1, 76 inaltimea. Fac sport de cateva luni(sala doar 2 luni) dar am o banda elastica si vreau sa-mi cumpar greutati pentru a face acasa. De asemenea ma gandesc sa-mi cumpar si proteine. Chestia e ca in lunile astea de cand fac sport nu prea s-au pus pe mine muschi pentru ca am mancat mai putin sa pierd putin din greutate (aveam 81 prin ianuarie) dar se observa o imbunatatire la forta. Vreau sa va cer parerea daca ar trebui sa fiu in deficit caloric pentru a mai pierde cateva kg inainte sa-mi cumpar proteine sau sa tin o dieta echilibrata ca acum in speranta unei recompozitii corporale. Tin sa precizez ca nu beau sucuri/nu consum dulciuri si alte cacaturi, foarte rar.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce varsta ai!

| gabi214 explică (pentru Violleta2022):

17 ani

| Violleta2022 a răspuns (pentru gabi214):

Ca baiat, la 17 ani si doar 1.76m esti foarte micut de statura iar sala NU este recomandata, fiindca inhiba hormonii de crestere.
Mai asteapta 3 ani de zile sa se incheie cresterea si poti merge la sala.
Acum este indicat sa faci un sport care sa-ti stimuleze hormonii
In ce priveste mancarea, evita proteinele pulbere ca sunt chimicale cu efecte secundare care in cativa ani iti afectaeza organele interne.
Mananca proteina organica: CARNEA care se gaseste peste tot, este placuta, gustoasa si nu iti afecteaza nimic.

| AndreeaMiauDeeaMiau a răspuns:

Fă cât mai mult sport și hidratează te corespunzător!
Făcând sport multă parte din grăsime se va transforma in masa musculară,!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AndreeaMiauDeeaMiau):

Grasimea NU se transforma in masa musculara, e IMPOSIBIL ANATOMIC ca o celula sa se transforme in alt tip de celula!