| Bilii a întrebat:

Salut, am o bara de tractiuni pusa in casa intre 2 pereti si nu pot sa fac nici o tractiune corecta. De abia pot sa fac o tractiune negativa. Daca fac asa macar 10 tractiuni negative pe zi ma ajuta cu ceva? Sa pot peste 1 luna sa reusesc tractiuni. Mai ziceti-mi alte exercitii sa ma ajuta sa imi dezvolte muschii sa pot face tractiuni. Eu pot sa fac 20 de flotari, dar nici o tractiune

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cati anisori ai?

| Bilii explică (pentru Violleta2022):

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bilii):

Probabil ca nu esti prea dezvoltat daca nu poti face decat 20 de flotari la 17 ani, asta explica si lipsa de energie neputand face nici tractiuni, care oricum nu le vad rostul pentru tine.

la 17 ani esti inca adolescent si este important sa faci un sport care sa-ti permita dezvoltarea uniforma a musculaturii dar si cresterea osoasa.
Recoamndat este practicarea unui sport precum: volei, handbal, baschet sau inot.

| Cosmin86 a răspuns:

Dar nu "pe zi", ca muschii se dezvolta in zilele de pauza.

I-ati niste benzi din decathlon si foloseste-le la tractiuni, banda aia te trage in sus cu o forta (15kg, 20kg, 30kg, 45kg, depinde de care iti cumperi)

| Bilii explică (pentru Cosmin86):

Dupa prima zi deja urmatoarea zi am febra musculara si nu prea mai pot face

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bilii):

Pai in general se lucreaza o grupa pe saptamana... maxim de 2 ori, grupa deficitara.

| Claudiu22200 a răspuns:

Recomand sa cauți pe YouTube videoclipuri cum se fac tracțiunile, corecte și sa nu te supra antrenezi