| Sawarekh a întrebat:

Salut, am o curiozitate legat de arte martiale.

Dintre un chinez de 70 kg de exemplu, care stie Kung Fu si un luptator de MMA de 100 kg, care ar castiga?

Este mma-ul cel mai bun stil de lupta, asa cum se zice?

14 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

E un motiv pentru care exista categorii la sporturile de contact. Si daca ar fi la fel de buni din punct de vedere tehnic, diferenta de greutate e un avantaj prea mare.

Poti sa cauti pe yt, e un chinez practicant de MMA care a batut o gramada de maestrii kung fu si tai chi doar ca sa arate oamenilor cat de unitile sunt chestiile alea.

PS: l-am gasit

https://www.youtube.com/watch?v=Ycu7dvHBzk0&ab_channel=TotallyPointlessTV

| Sawarekh explică (pentru RoCkKiD):

Interesant.
Sa arate ca e cel mai bun stil de lupta, sau ca el fiind mai greu, este de neoprit?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu exista "cel mai bun stil"... daca exista, TOTI l-ar fi practicat doar pe ala si restul ar fi disparut.

| Sawarekh explică (pentru Cosmin86):

Inteleg, dar dupa parerea ta care ar fi cel mai util, cel putin in Romania?
Ma refer aici....cand ghertoii se dau mai smecheri si incearca sa te intimideze, sigur ai avut de a face pana acum cu cefe late.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Sawarekh):

Cel mai bun pentru bataie e MMA, restul sunt doar de show.

| Sawarekh explică (pentru RoCkKiD):

Am mai studiat intre timp, si muay thay e cel mai bun stil de lupta.

| Sawarekh explică (pentru RoCkKiD):

Nu ucmva se spune de mma ca e cel mai bun, fiindca toti tigani se apuca de mma si oricine invata rapid acest stil de lupta?

| TheGentleman a răspuns:

Fiecare are puncte forte și puncte slabe. Depinde de indivizii care luptă. La fel cum în luptă 1v1 samuraiul ar bate un cavaler european, grație stilului de luptă și a armamentului ușor, situația se schimbă când vine vorba de tactică pe câmpul de luptă cavalerii ar fi avantajati gratie armamentului greu și a armelor folosite.

În realitate, nu s-au confruntat niciodată cavalerii europeni cu samuraii, așa că nu putem ști niciodată adevărul; tot așa puțin probabil să vedem o competiție kung-fu vs MMA;

Poate doar în Mortal Kombat, deși și acolo, Goro a fost făcut kaput de cine te așteptai mai puțin, iar Liu-kang atinge perfecțiunea devenind zeu laughing

| SkandallKamataru a răspuns:

Kung fu si karatele sunt doar pentru disciplina, bati un om de rand, dar unu care face lupte adevarate slabe sanse.
De ce crezi ca in ufc nu sunt maestri d-astia de kung fu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

In schimb sunt maestri de karate in UFC, destui.
Nu e problema de stil, ci de antrenament... multi din kung-fu/karate (nu toti, dar multi) NU fac sparring... ori fara sparring, cum stii concret ce poti aplica in practica si ce nu?

| Sawarekh explică (pentru Cosmin86):

Da inteleg, uite m-am uitat la un meci kung fu vs mma.
Si daca e maestru cam rupe rau de tot, uite ce miscari are omu.

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Sawarekh explică (pentru SkandallKamataru):

Dar are sens ce spui, pe strada e mai greu sa faci kung fu in costum de exemplu. Dar sa faci box in costum, parca mai poti.
Cred ca e interesant daca faci un stil diferit si vrea cineva sa te bata, poti surprinde cumva, ala se asteapta sa dai cu pumnu iar tu dai cu picioarele.

| ArchangelElohim a răspuns:

Depinde, normal caratistul mai slab este mult mai agil si se poate feri mai bine, dar daca nu face asta luptatorul de mma daca-i prinde una il cam face.

| Anonim2024 a răspuns:

Nu exista stiluri de Arte martiale mai bune sau mai slabe ci doar practicanți mai slabi sau mai tari.