| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am o intrebare pentru pentru cei ce fac sala.
Fac sala de 1 luna si am o problema, obosesc total foarte repede.Sa va dau un exemplu:
sa zicem ca lucrez biceps:incep antrenamentul, lucrez 10-15minute (sa zicem la 2 aparate cap -coada) totul corect, cu o greutate echilibrata si cand vreau sa incep la al3-lea aparat pur si simplu bicepsul meu nu mai poate sa execute miscarea corect nici macar cu o gantera de 2 kg(fata de 15kg cu cat lucrez primele 10 minute).
(ca si cum as fi gras si as vrea sa ma ridic din pat si nu pot de burta)
Ce imi recomandati ca sa pot lucra corect, alt tip de antrenament? Sau exista vreo rezolvare sa termin un antrenament de 40 minute?
Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Parerea mea este ca, nu faci (corect) exercitiile de incalzire (si de relaxare).
Vorbeste cu antrenorul supraveghetor-coordonator de sala!

| TheStrategist a răspuns:

Câte repetări faci cu 15kg?

| anonim_4396 explică (pentru TheStrategist):

15 repetari, 4 serii cu greutate crescatoare, 15 fiind a3-a serie

| Cheo0S a răspuns:

Iti e de ajuns un exercitiu maxim 2 pe grupa si sa-l inparti antrenamentul de 2-3 ori pe saptamana.

(si de recomandat fara aparate)
Aparatele numai dupa ce esti intermediar/avansat.

Documenteaza-te despre frecventa/ intensitate/ volum.
Volumul sunt totalitatea execitiilor care le faci, nu are rost sa faci enspe mii de exercitii daca de abia incepi.

Aparatele poti sa le folosesti la final cand esti total, total obosit dupa gantere si haltele, nu la inceput.

Volumul poti sa-l cresti treptat o data CE nu Mai dai randament la intensitate.

| tudorvolcano a răspuns:

Dacă folosești gantere de 15 kg timp de 10 minute, cred că faci 4 seturi de 10, așa e? E și normal să obosești, și dacă tragi prea mult de biceps și nu îl lași să se recupereze, riști să îți rupi bicepsul.

Ca începător, sau chiar dacă nu, și dacă te întorci la sală după luni de zile, mai degrabă ar trebui să faci grupe de mușchi: tracțiuni cu bicepșii, deadlift, piept cu bara, picioare (dacă ai forță decentă, de la 200 de kg în sus la mașină), overhead press, tracțiuni, recomand și flotări, abdomene cu greutăți, și la final și puțin cardio.

| MihaelaMiha1234567890 a răspuns:

Lucrez la sala si te as putea ajuta
In primul rand pentru energie ai nevoie de o alimentație corecta si daca vrei mai mult de atat ai putea sa iei un Pre workout inainte de antenament. La inceput trebuie sa faci încălzirea propriu zisa, iar cand ajungi la exerciții sa nu incepi de la inceput ca greutăți mari, cat poti tu, dar dupa următoarele serii sa cresti putin la greutate.