| alekz a întrebat:

am o nelamurire Ce sunt superseturile?

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Daca nu ai mai da copy-paste de pe siteuri ar fi perfect. poti sa dai un link.

Revenind. Un superset inseamna 2 exercitii executate consecutiv fara pauza.

De exemplu la piept faci 8 repetari la banca orizontala apoi cum ai terminat te duci la banca inclinata si mai faci inca 8 repetari sau alt numar. ideea este ca nu ai pauza intre cele 2 exercitii... doar cat iti ia sa te duci de la un aparat la altul.

4 răspunsuri:
| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Un superset pentru mușchi antagoniști este o pereche de exerciții în serie, care lucrează grupele opuse de mușchi, cu pauze foarte mici sau deloc între serii. Această tehnică foarte intensă este o modalitate de a maximiza performanțele musculare, în aceeași perioadă de timp, în comparație cu metodele clasice de antrenament.

Deoarece mișcarile sunt consecutive, timpul de repaus este minim, condensându-ți antrenamentul. De asemenea, superseturile obosesc mai repede mușchii, ceea ce înseamnă că poți obține același nivel de stimulare musculară cu greutăți mai mici, solicitând astfel mai puțin încheieturile și ligamentele.

Recomandarea noastră este ca pentru cele două exerciții ale unui superset pentru brațe să combini: flexiile cu haltera pentru biceps cu extensiile cu haltera din culcat pentru triceps sau flexiile cu gantera pe genunchi pentru biceps cu extensiile cu gantera din aplecat pentru triceps. De asemenea, prioritizează partea corpului care necesită mai multă atenție și începe mereu supersetul cu acea parte.

Fă 8-12 repetări pe fiecare exercițiu din superset. Execută perechea de exerciții fără pauză între ele, apoi treci la perechea următoare de exerciții. Execută 3 sau 4 superseturi, ia o pauză, după care repetă totul de încă două ori.

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns (pentru Nickname1890):

Dau ce vreau.winking

| alekz explică (pentru Nickname1890):

La asta ma gandeam si eu dar nu stiam daca este corect happy mersi!

| Nickname1890 a răspuns (pentru DaNyHoOp3r2013):

Daca nu ai mai da copy-paste de pe siteuri ar fi perfect. poti sa dai un link.

Revenind. Un superset inseamna 2 exercitii executate consecutiv fara pauza.

De exemplu la piept faci 8 repetari la banca orizontala apoi cum ai terminat te duci la banca inclinata si mai faci inca 8 repetari sau alt numar. ideea este ca nu ai pauza intre cele 2 exercitii... doar cat iti ia sa te duci de la un aparat la altul.

| seful1234big a răspuns:

Pentru antrenamentul bratelor cred funda e