| girl_6482 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. ce este -fundita-?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Funda = Cocarda oranj = Răspuns câştigător = 100 de puncte.
Este un fel de "Mulţumesc". În acest fel îi mulţumeşti celui, care te-a ajutat cel mai mult, răspunsul căruia a fost cel mai bun, din punctul tău de vedere.
Când te vei hotărâ, ce răspuns este cel mai bun/folositor (în mod normal ai maxim 5 zile la dispoziţie), va trebui să dai clic pe "Declară răspuns câştigător" în dreapta răspunsului preferat, iar apoi să dai clic pe "OK". E simplu.

Şi mai ceva, dacă după cele 5 zile, pe care le ai la dispoziţie din ziua, în care ai postat întrebarea, nu ai ales câştigătorul, iar cel puţin un răspuns are minim 5 voturi (în total) de "inteligent" şi/sau "folositor", atunci răspunsul câştigător va fi selectat automat de roboţel TPU (în funcţie de numărul de voturi). Însă dacă nici un răspuns n-a strâns cele 5 voturi până în a 5-a zi, atunci vei putea singur să hotărăşti, când şi dacă vrei să premiezi vreun răspuns.

Citeşte şi Întrebările frecvente: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente ! O să găseşti multe răspunsuri şi aici. Succes! Numai bine!

P.S. În această perioadă site-ul are nişte probleme tehnice. Şi momentan nu suntem lăsaţi să selectăm răspunsuri câştigatoare. Dar ai puţină răbdare şi site-ul îşi va reveni la normal!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește aici și vei înțelege: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Pa, pa.

| TheFeeye a răspuns:

Accesoriu pe care il prinzi pe par.

| MadaxElena a răspuns:

Fundita este un fel de premiu pe care il acorzi utilizatorilor in functie de raspunsul pe care ti-l da la intrebare. daca raspunsul e pe placul tau sau corect acorzi un fel de premiu ce consta in fundita. :d sper ca te-am ajutat.

| Alexutza6755 a răspuns:

1.Ce este fundita?
Funda este raspunsul castigator pe care il dai/primesti. Daca primesti o fundita inseamna ca ai castigat.Dar si tu trebuie sa dai funde la randul tau. Daca pui o intrebare, tot tu selectezi raspunsul castigator, care te-a ajutat cel mai mult.
2.Cum dai fundita?
In dreapta fiecarui raspuns pe care l-ai primiteste o funda colorata in alb-negru. Apesi cu mouse-ul pe funda care ii apartine raspunsului pe care vrei sa-l declari castigator.
3.Cum primesti funda?
Daca cel care a pus intrebarea la care ai raspuns considera ca raspunsul tau este castigator, ti-o va acorda tie.Tu iti dai seama daca ai castigat deoarece iti apare pe profil ub rubricile "Adauga ca prieten" si "Trimite un mesaj". Acolo iti apar toate funditele tale.
Sper ca te-am ajutat.

| Username01 a răspuns:

Buna...
fundita este premiul care declara raspunsul castigator...desigur.aceasta funda este data de catre cel care pune intrebarea.si considera raspunsul respectiv castigator.

| Username01 a răspuns:

In caz ca nu ai inteles uite mai multe detalii : Fundita este ca o rasplata pe care o daruiesti celui care te-a ajutat.Este un fel de "multumesc" pentru persoana care a raspuns folositor la intrebare.

Toata lumea se zbate sa le primeasca,deoarece cu cat mai multe fundite ai,este cat mai aproape de a devenii Expert TPU.

Dar mai exista si oameni folositori pe site, care nu raspund doar pentru a primi fundita, si pentru ca vor sa ajute.O fundita este egala cu 100 de puncte.
Fundita se da cand se considera ca sunt destule raspunsuri.In fata fiecarui raspuns este o medalie gri si daca dai click pe ea se face portocalie.Scrie nr. 1 pe ea. Dupa ce ai dat click pe ea scrie:"Esti sigur ca vrei sa declari acest raspuns fiind raspuns castigator?" dai ok, si ai dat funda.
Pentru mai multe informatii citeste:
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

| baalial a răspuns:

Reprezinta multumirea(raspunsul corect) celui caruia i-ai raspuns

| mayXangel a răspuns:

Adica panglica pentru un raspuns castigator care e o fundita! fundita?

| marinela1998 a răspuns:

Un premiu pe TPU. Daca esti multumita de raspunsul cuiva la intrebarea ta. poti sa ii dai un premiu(funda).ea se afla langa raspuns si apesi pe ea...plz,funda.te rog!

| ady98adrian a răspuns:

Aici la TPU cel mai bun raspuns primeste o fundita ( ii in dreapta raspunsului) ...deci.fundita? laughing

Răspuns utilizator avertizat