| Robbe a întrebat:

Salut.
Am o nelamurire.
Stiu ca pentru ca sa faci masa musculara trebuie sa mananci destul si sa te antrenezi cum trebuie, ok. dar eu sunt ectomorf si nu prea ma ingras, dar am observat ca se depune incet incet un strat adipos in zona abdomenului.
Si nu am observat sa ma ingras in alte zone (la maini, picioare, etc)
Mananc prea mult sau trebuie sa mananc mai putin?

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Intr-adevar un nutritionist este mult mai bun.

Parerea mea este urmatoarea mananci ori prea multe grasimi sau carbohidrati si nu mananci destule proteine. Deci grasimile ar trebui sa le reduci aproape complet, si mai redu putin si din carbohidrati. In schimb consuma mai multe proteine.

Una dintre principalele cauze de depunere de tesut adipos este o masa copioasa de seara. La masa de seara ar trebui sa ai 70%proteina30%carbo parerea mea.

17 răspunsuri:
| AngelHugz a răspuns:

E o intrebare buna...

| CEl8oo a răspuns:

Eu til spun pe al meu...este foarte bun
Luni:biceps, piept
Martiauza
Miercuripate, triceps
Joiauza
Vineri:Umeri, git, picioare
Insa abdomenul il faci de fiecare data..adika spre exemplu luni faci la piept, si biceps dupa ce ai terminat incepe cu abdomenul
Cu alimentatia:este foarte importanta pentru antrenament 70% contine mincarea 20% antrenamentul si 10% somnul iarasi
Luni: dimineata la orele 7:00, 8:00 bei un ceai cu niste biscuiti din ovaz, sau un pahar cu lapte la fel cu biscuiti de ovaz, o portie de casa de ovaz cu fructe, Pe la orele 11:00, 12:00 maninci ceva o salata din legume ..la ora 13:00, 14:00 ceva zeama, bors cu o bucata de carne se poate si niste spaghete sau orez apoi cred ca la fel si la tine spre seara urmeaza cred ca antrenamentul inainte cu vreo 10, 15 minute de antrenament poti sa ia-i un snikers si o banana sau un mar ..este foarte bun dupa ce termini antrenamentul la fel in snikers si un mar.

eu dupa ce termin antrenamentul alerg citva kilometri.Alergatul este bun chiar in general. Seara la fel poti minca un sandvis, un pahar de lapte cu vreo 2 biscuiti, dar nu mai incolo de ora 21:00. Daca vrei sa urmezi regimul meu vei vedea rezultate pe ste 2, 3 luni cum a crescut masa musculara si tot odata cresti si in kg
uite si regimul si antrenamentul/funda?

| T3n a răspuns:

Cu aceeasi problema ma confrunt si eu, iar proful meu de sport mi-a zis ca:mai intai trebuie sa scap de grasimea depusa pe abdomen prin exercitii fizice (abdomene si flotari) dupa care sa incep sa trag de fiare.mi-a zis ca daca fac asta pot sa mananc cat vreau ca nu se va depune, dar exercitiile trebuie facute frecvent daca iti doresti un abdomen plat si cu patratele.winking Funda?batting eyelashes

| Wehes a răspuns (pentru T3n):

Abdomene si Flotari = patratele? Glumesti nu?
Poti sa faci 1000 de abdomene si flotari ca o sa progresezi foarte incet si nu o sa ai patratele.
''Patratelele'' ( abdomenul ) se face in bucatarie nu la sala, sau mai stiu eu unde. Exercitiile doar stimuleaza muschii, alimentatia este cea mai importanta!

| T3n a răspuns (pentru Wehes):

Nu neaparat, acu mananc cat vreau, ce vreau si la orce ora din zi si din noapte si grasime nu se mai depune, dar ma duc de 4-5 ori pe sapt. la sala si stau cate 5-6 ore.winking

| Wehes a răspuns (pentru T3n):

Spune-mi si mie ce dumnezeu faci tu 5-6 ore la sala?laughing
Antrenamentul trebuie sa dureze intre 1 ora si 1 ora jumatate.
Sunt chiar curios sa aud ce faci tu 5 ore!

| T3n a răspuns (pentru Wehes):

Dar ce poti sa faci ma 5 ore in sala esti chiar asa tamp? dar hai lasa-ma ca mi-am pierdut destul timp cu tine oh go on

| cristif a răspuns (pentru T3n):

Stii sa tii o gantera in mana?

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru T3n):

Ia auzi aici "5 ore/zi", si mai mananci s-au faci ceva in zilele acelea? Esti un copil mic si neinsemnat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru T3n):

Esti complet pe langa. Ai abdomen cu patratele pentru ca esti un slabanog cu metabolism rapid, nu din cauza muschilor.

Eu stau 30-40 de minute la sala, 5 antr pe saptamana si am 43 in brat si 37 in antebrat. Sunt curios tu cat ai cu cele 5 ore.

In sportul asta, mai mult = MAI PROST, lucreaza bicepsii DES si MULT si o sa-i ai MICI.

Muschii NU cresc de la volum mare, muschii cresc in zilele de odihna ( 5-6 zile pentru un muschi, de ODIHNA ) dupa un antrenament intens.

Invata sa te antrenezi, altfel RAMAI UN FIRAV

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristif):

Probabil cea mai mica gantera din sala. si are nevoie de 2 maini s-o ridice laughing

Dar el are patratele domne rolling on the floor

| cristi1505 a răspuns (pentru T3n):

Ai o problema? E imposibil sa stai 5-6 ore in sala de forta! Se sta maxim o ora si 30 de minute!

| cristif a răspuns (pentru Cosmin86):

Majoritatea "merg" la sala si sunt in necunostinta de cauza...

| Alexsad9711 a răspuns (pentru Wehes):

Da,muschi se fac in bucatarie asa este dar exercitiile pentru abdomen sunt de tonifiere

| Wehes a răspuns (pentru Alexsad9711):

Corect, dar el se plangea de strat adipos nu prea avea ce sa defineasca.
Dar comentam degeaba, intrebarea e din Aprilie.

| DIVXONLINERO a răspuns:

Https://cumfaci.ro/exercitii-pentru-masa-musculara-rapida/

Alimentația sănătoasă și echilibrată este cheia pentru a atinge și menține o greutate sănătoasă. Cu toate acestea, multe dintre alimentele pe care le consumăm zilnic pot fi încărcate cu calorii inutile și grăsimi nesanatoase, ceea ce poate duce la creșterea în greutate. Așadar, este important să înțelegem care sunt alimentele care ne pot ajuta să slăbim și să le includem în dieta noastră.

| HalaMADRIDVivaCR7 a răspuns:

Cel mai bine e sa ii lasi pe cei care nu sunt dar se cred "profesionisti" si mai bine ai merge la un doctor ca sa iti spuna el ce si cum.winking