| ionutflorin123 a întrebat:

Salut, am o problema, am inceput sala cu 60kg si am slabit si am pus si masa musculara timp de 4 luni, am ajuns la aproximativ 56 de kg de atunci nu pot sa ma ingras deloc, ma antrenez intens. Nu sunt o presona neaparat care pune grasime greu si mananc 5 mese pe zi 2650kal +200 pe langa cele normale pentru a pune masa musculara. (am avut si o perioada in care mancam +700kal si nu ma ingrasam

23 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

Eu zic sa ne spui detaliat ce contin mesele tale multi zic ca consum multe calorii dar de fapt nu e asa.

| ionutflorin123 explică (pentru HadesSs):

Sa mori tu

| HadesSs a răspuns (pentru ionutflorin123):

Sa mori tu daca esti retardat, nu ai scris gramajul pentru ca nu te vad pe tine in fiecare zi sa mananci 500 de piept de pui probabil ai dat un copy paste de pe internetlaughing

| ionutflorin123 explică (pentru HadesSs):

NU mananc 500 piept 200 max prostule

| JUNNKiE47 a răspuns:

Probabil ai o perioadă de stagnare, este normal așa ceva, îți recomand să mărești greutatea cu care execuți exercițiile dar să menții forma corectă, pe de altă parte poți da jos din grăsime și pune masă musculară simultan iar pe cântar nevăzându-se vreo diferență.

| bebicuts a răspuns:

Exact cum spune si HadesSs, ar fi ok daca ne-ai da niste exemple de mese. Un lucru important este sa ai un cantar cu care sa cantaresti alimentele consumate. Pe langa cantar, o foaie si un pix sau o aplicatie(recomand MyFitnessPal) ajuta foarte mult pentru urmarirea efectiva a meselor si implicit a caloriilor. Ai putea mentiona si inaltimea daca doresti. Din cate am citit, iti pot recomanda sa mananci multe alune, nuci, arahide, seminte si uleiuri, acestea avand o densitate calorica ridicata pentru un volum relativ scazut.

| ionutflorin123 explică (pentru bebicuts):

Masa nr 1 4 oua intregi omleta cu rosii si branza
masa 2 ovaz 125g lapte si banane
masa 3 orez piept de pui si legume
masa 4 orez piept de pui si legume
masa 5 shake cam 700-800kal
2 felii cu unt de arahide

| Cosmin86 a răspuns (pentru ionutflorin123):

Asta e alimentatie de definire, nu prea e pentru cresterea musculara.

Tu nu ai carbohidrati aproape DELOC, ai doar proteine si grasimi.

Cum sa cresti cu alimentatia asta?

| ionutflorin123 explică (pentru Cosmin86):

Chiar nu stiu de unde sa-mi iau carbohidrantii

| ionutflorin123 explică (pentru Cosmin86):

Ba am si carbs, orezu bananele painea neagra, ovaz, laptele putin are deci...

| RobertMoon a răspuns (pentru ionutflorin123):

Orez, pâine, fulgi de porumb, cartofi, paste, e imposibil să nu știi de unde să îți iei carbohidrați happy

| ionutflorin123 explică (pentru RobertMoon):

Le mananc deja doar nu-mi place pestele

| RobertMoon a răspuns (pentru ionutflorin123):

Paste am vrut sa scriu

| ionutflorin123 explică (pentru RobertMoon):

Si paste mananc cateodata

| Cosmin86 a răspuns (pentru ionutflorin123):

In lista ta nu apar cuvintele "orez", "ovaz", "painea neagra"(sau alt tip de paine).

E cam mult de 5 ori pe saptamana, mai bine 4 antrenamente.

| ionutflorin123 explică (pentru Cosmin86):

Chestia e ca iubesc sa ma antrenez nu am ce sa fac alteva in afara de asta si dieta nu prea am nici prieteni si ador sa ma duc la sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru ionutflorin123):

Atunci ai putea sa faci ca mine: sala de 3 ori pe saptamana si 2 antrenamente de arte martiale. In felul asta tot 5 antrenamente ai pe saptamana, dar ai variat si lasi si muschii sa se refaca nelovindu-i cu antrenamente cu greutati des.

| ionutflorin123 explică (pentru Cosmin86):

Adica fac de 5 ori pe sapt dar chiar nu e asa de mult, e ok nu ar trebui sa fie nimic cu asta mai ales am un program facut

| bebicuts a răspuns:

Din ce vad aici, aproximez undeva la 3500-3800kcal, ceea ce pentru mine, in perioada de masa, ar fi de ajuns. Observ ca JUNNKie a recomandat sa maresti greutatea si ca exista posibilitatea ca tu sa dai jos grasime si sa pui masa musculara in acelasi timp, lucru care poate sa fie si posibil si mai putin posibil(posibil pentru in incepator). Un lucru pe care noi nu-l cunoastem, este programul tau de antrenament. Primul gand al meu a fost ca te supra-antrenezi si nu le dai timp muschilor sa se refaca, dar daca ai face lucrul acesta in timp ce ai asimila 3800kcal ar trebui sa pui cel putin grasime. O alta necunoscuta este varsta si inaltimea ta. Exista o posibilitate ca tu sa ai un metabolism accelerat (vezi Youtube Mattdoesfitness) si sa ai nevoie de mai multe calorii decat ar fi normal. Imi vin acum in minte vorbele lui Rich Piana care spunea: "If you wanna get big, then you'll have to eat big"; "If you don't see a change, probably you are not eating enough". Avand in vedere detaliile furnizate de tine pana acum, iti pot recomanda structurarea antrenamentului astfel incat sa eviti sub- si supra-antrenamentul, odihna suficienta, aport crescut de lichide, adaugarea unor surse de carbohidrati si urmarirea atenta a caloriilor si evolutiei tale in ceea ce priveste greutatea.
PS: este posibil sa fie si o perioada de stagnare dar ma indoiesc ca ar dura 4 luni. Imi repet ideea, sa consumi 3800kcal timp de 4 luni si sa nu pui masa grasa, pentru mine ar fi greu de realizat.

| ionutflorin123 explică (pentru bebicuts):

Ma antrenez de 5 ori pe sapt intens am 17ani 1.73 si 57kg

| bebicuts a răspuns (pentru ionutflorin123):

Exact cum spune si Cosmin86, cred ca te supra-antrenezi iar muschii tai nu au timp sa se recupereze ca tu ii "bombardezi" cu alt antrenament intens. Trebuie sa reduci fie intensitatea, fie frecventa antrenamentelor. Probabil ai citit si tu ca in urma efortului, la nivelul fibrelor musculare se produc leziuni, fibrele practic se rup, acestea avand nevoie de timp(odihna, alimentatie) pentru a se "repara", ele devenind mai puternice pentru a rezista la sarcinile la care sunt supuse. Incearca sa alternezi seriile de 12 repetari dar greutati medii, cu serii de 3-5 repetari cu greutati mai mari si sa reduci din numarul de 5 antrenamente/saptamana. Toate cele bune!

| ionutflorin123 explică (pentru bebicuts):

Nu cred ca ma supra antrenez adica ma duc de 5 ori de fiecare data 1 ora si 39 minute in medie in general 12 repetari 45 secunde dureaza fiecare serie si greutai medii spre mari dorm mai mult de 8 ore pe zi

| ionutflorin123 explică (pentru bebicuts):

M am uitat pe yt mult la cei care ofer tipuri pentru sala si sunt facuti, intensitate medie spre mare si e chiar bine daca ai timp sa ti antrenezi de 2 ori pe sapt aceeasi grupa