| SmecheruCuSpate a întrebat:

Salut, am o problema la frana pe discuri mecanice la bicicicleta, mai exact la frana pe spate. O ajustez si totul merge bine. Pe parcursul zilei, pe masura ce o folosesc o tot simt ca se slabeste, pana la un moment dat cand trag si se aude un poc, si nu se mai pune frana. Cablul e bine prins si nu aluneca. Din ce am vazut frana se tot apropie de punctul ei maxim si nu mai revine la loc, pana in momentul can este prea aproape ca sa mai franeze. Daca stie cineva ce problema am si cum pot sa o repar va multumesc

3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Ai un magazin de biciclete prin apropriere? Eu am frane hidraulice si din nu stiu ce motiv vibra foarte tare bicicleta cand bagam frana (nu era tocita sau folosita), am fost la un service si mi-au reglat-o.

| razvan1357 a răspuns:

Pune niste distantiere.

| SmecheruCuSpate explică (pentru razvan1357):

Ce fel de distantiere? Nu prea stiu ce sunt