| Gaby3891 a întrebat:

As avea si eu nevoie de niste sugestii de suplimente.Am 1.72 60kg 17 ani, sunt cam slab, fac sala de 1an si vreo 4luni. Pana acum am folosit suplimentul XMASS care in aproximativ 10luni am pus cam 7kg (ma ingras foarte greu si pentru mine a fost o performanta laughing ), dupa care am folosit Animal Pump dar l-am luat doar in ziua cu antrenament si mi se pare ca nu prea si-a facut treaba(asta pentru ca a fost greseala mea ca nu le-am luat corect), adica imi da energie multa dar nu am crescut in masa. As vrea si eu un supliment destul de bun ca si calitate, pret si durata. Ideea e ca nu prea am bani prea multi pentru suplimente.

Pe langa asta as vrea si alte antrenamente in 4zile, pana acum am facut asa : Luni Spate Trapez(5exercitii de cate 3serii 8repetari, trapez 1x3serii ), Marti Piept(5exercitii de cate 3serii 8 repetari) Joi Umeri si Brate (umeri-3exercitii 3serii 8repetari, biceps 4exercitii 4serii a cate 8repetari, triceps 4exercitii 3serii a cate 8repetari), Vineri picioare.
Pe langa asta as vrea sa stiu si cum trebuie sa bag exercitiile de baza si izolare.

Pentru suplimenent ma orientasem la whey gold 4.5kg,avand 150 serviri scrie sa il iau dupa antrenament, eu am antrenament de 4ori pe saptamana deci m-ar tine foarte mult dar nu stiu daca rezultatele pot fi vizibile.
Deci cum ar trebui sa le iau sa am si rezultate dar sa nu se terminat nici imediat

2 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

Recomandarea mea: Calitate NU cantitate! Ca vorbim despre suplimente, alimente sau antrenament.
Cat despre suplimentatie. observ ca tu esti ectomorf, asta inseamna ca ai nevoie de multi carbohidrati sa poti creste in masa musculara, eu iti recomand cateva suplimente:
Seriouss mass(on nutrition), gain fast(universal)

| SiLaS a răspuns:

Mai bine iti iei un BSN True Mass, un gainer foarte bun, ce ai luat ru XMASS u ala este de slaba calitate.