| andrey31 a întrebat:

As dori sa aflu o anumita informatie si o recomandare despre proteine si cresterea masei musculare. Ce proteine sunt bune si modul de administrare a-l acestora?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Daca te referi la concentrate proteice (suplimente)

Imediat dupa antrenament cel mai bun este un concentrat proteic din zer (eu personal folosesc de la Optimum Nutrition, PhD sau Redis.)

Seara inainte de culcare sau cand stii ca ai o perioada in care nu mai poti sa mananci cateva ore este recomandat un concentrat proteic din lapte si oua (milk and egg)

Daca te referi la proteine din mancare, pieptul de pui sau curcan este foarte bun, pestele, laptele (lactatele in general) si carnea de vita. Eu personal cam evit carnea de pui din comert pentru ca puii sunt injectati si indopati cu tot felul de substante. Uneori prefer o friptura de porc sau vita daca nu am un pui ECO.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vrei weight gainer.
Informatie? Iti aduce un surplus de carbohidrati si calorii, pe langa ALIMENTATIA TA PUSA LA PUNCT.

Uite un site care te-ar ajuta:

http://www.fittshop.ro/categorii-18_Masa-Musculara.html

Eu iti recomand:
http://www.fittshop.ro/suplimente-nutritive-547_Gain-Fast-3100.html#sel1119

| dragos38 a răspuns:

Ai grija, mosule, un culturist din Romania a murit din cauza suplimentelor in timpul unui antrenament ia pleznit inima si dus a fost, probabil a bagat ca boul in el.

| Cosmin86 a răspuns (pentru dragos38):

A murit din cauza anabolizantelor, nu suplimentelor

| KaPy2 a răspuns:

Uite aici un caz in Buzau...

Un tanar de 23 de ani din Buzau a murit intr-o sala de culturism, dupa ce se pare ca ar fi luat mai multe pastile pentru dezvoltarea musculaturii. Baiatul mergea zilnic la sala pentru ca isi dorea sa aiba un corp foarte bine lucrat, iar acum politistii fac cercetari pentru a afla daca pilulele au legatura cu decesul sau, potrivit stirileprotv.ro

Tanarul a intrat in stop cardio-respirator ultima data cand a fost la sala, iar medicii de pe Ambulanta nu au mai putut face nimic decat sa constate decesul. Anchetatorii asteapta acum rezultatele analizelor toxicologice pentru a vedea daca pilulele pentru cresterea muschilor au fost cele care i-au cauzat tanarului decesul.

De asemenea, politistii verifica daca sala unde se antrena baiatul functiona legal.

| Cosmin86 a răspuns (pentru KaPy2):

Ala lua anabolizante, proteine iei si tu pentru cultura ta generala

fa diferenta intre suplimente ( mancare concentrata ) sau ANABOLIZANTE ( steroizi, hormoni sintetici ilegali )

| dragos38 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ala le-a luat amestecat, si concentrate proteice si anabolizante.la tv.asa au spus ca in timpul uni antrenament a luat boatoane proteice si ia pleznit inima, deci eu stiu sa fac diferenta dar cei de la tv daca asa au zis inseamna ca aia nu prea stiu sa faca diferenta

| Cosmin86 a răspuns (pentru dragos38):

"Ala le-a luat amestecat", exact cum spuneam, ANABOLIZANTE

nu conteaza cu ce le amesteci, anabolizantele te distrug oricum

batoane proteice iau miliaoane de oameni ( chiar si mama ia ) si nu i-a pleznit nimanui inima ( ar inseamna sa-ti plezneasca si de la mancare )

| aLeXaNdru145 a răspuns:

Proteine bune: de la optimum nutrition (ON), dymatize, muscletech, etc.

proteinele se iau dimineata si dupa antrenament. sau doar dupa antrenament.