| mbzba a întrebat:

Salut,as vrea sa cresc cat mai repede in masa musculara...frecventez sala o data la 2 zile si beau cate 500 ml lapte in fiecare seara, credeti ca ar fi mai bine in fiecare zi sa o frecventez?

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

500 de ml de lapte = 17 grame amarate de proteine.

Eu iau 30 de grame la fiecare din cele 4-5 mese zilnice. Deci tu cu aia 500 ml lapte nu-ti asiguri nici macar necesarul pentru o singura masa.

Schimba-ti alimentatia.

Ramai o data la 2 zile, lucreaza 1 grupa pe saptamana, asa progresezi cel mai bine.

| mbzba explică (pentru Cosmin86):

Pai maninc 3 mese pe zi+ tartine, fructe...seara dupa sala lapte si iaurt...ar fi mai bine sa maninc 4-5 mese? sau e bine cum acum? si cand sunt la sala e bine sa beau multa apa sau nu?

| cristif a răspuns (pentru mbzba):

Ca sa cresti in masa musculara, trebuie sa treci de la regimul alimentar pe care-l aveai inainte, la unul anormal, cu mai multe mese, mai multe proteine si carbo, mai multa odihna. Renunta la cola (cel putin eu abia mai reusesc sa beau o sticla de 330 cand ies cu baietii la suc, mai bine imi comand un fresh de portocale). Mananca oua fierte/omlete, iaurt si cereale de ovaz dimineata, piept de pui(gratar), poti incerca si soia(nu-mi sariti in cap, la urma urmei e o sursa de proteina), la scoala ia-ti banana si caserola cu mancare(daca ti-e rusine sandwich-uri, dar de preferat caserola). Inainte de antrenament mananca orez brun pentru energie, iar dupa ce te intorci, ia cartofi copti, peste, piept de pui, etc. Seara mananca branza, nuci, o cana de lapte pentru proteinele cu absorbtie lenta(caseina) care-ti vor hrani corpul pe parcursul noptii. EVITA sa mananci carbo, daca nu vrei sa te trezesti noaptea cu senzatia de foame.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mbzba):

Ti-a explicat cristif cum sa mananci.

Si legat de antrenament, fa 4-5 sedinte / saptamana si lucreaza o grupa o singura data pe saptamana, muschii cresc in zilele de pauza, NU cand ii lucrezi. Un muschi are nevoie de 5-6 zile de pauza dupa un antrenament intens.

| cristi1505 a răspuns:

Este putin! Cat timp stai in sala? Daca stai cate o ora jumatate este cat de cat ok dar este important si ce mananci si odihna! O ora, doua esti in sala si pe restul zile construiesti! Cu 500 de ml de lapte nu vei creste cum crezi tu.Important este ca fiecare masa a ta sa fie bogata in proteine! De crescut nu vei creste cum crezi tu in 2 zile de cand ai inceput! Cresti in timp!

| hibrid112 a răspuns:

NU, e suficent 3 zile pe saptamana(ex luni, miercuri, vineri) combinand o grupa mare una mica.Muschiul creste cand te odihnestii nu cand il lucrezi, parte cu laptele e ok incerka seara sa mananci uun iaurt e mai ok decat atata lapte!