| MyyyNamee a întrebat:

Cresc mai repede in masa musculara daca fac sala in fiecare zi timp de 2 ore?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Masa musculara nu se fac in cateva zile, toti avem un maxim genetic o data castigat e reu sa depasesti acel maxim, e bine sa te autodepasesti mereu nu sa freci menta 2 ore, 30 de minute de culturism e ok si cardio desigur

| Omi777 a răspuns:

Categoric nu. In primul rand la sala nu trebuie sa stai mai mult de o ora jumate deoarece muschiul nu o sa aiba aceeeasi capacitate ca la inceputul antrenamentului pentru ca rezerva de testosteron se epuizeaza iar in al doilea rand muschii trebuie sa se odihneasca macar doua zile pe saptamana. Muschiul creste cand are odihna. Ai grija si la alimentatie. Salut!

| MrAlegzandruh a răspuns:

Da,dar antrenorii de fitness spun ca 15-20 min de antrenament pe zi care iti solicita tot corpul e suficient.Pe de alta parte e importanta si alimentatia, pentru a obtine un corp bine definit.
Ca sa cresti in masa musculara, trebuie sa consumi atatea calorii pe zi cate mananci, de ex daca consumi 3000kcal/cam atat ar trebui sa pierzi prin exercitii, in cazul in care esti gras.
Daca esti slab, trebuie sa consumi suficienti carbohidrati bogati in amidon (orezul alb, pastele, cartofii, cereale integrale). Creste consumul de proteine (peste, pui, vita, curcan, lapte, albus de ou, concentrate proteice)! 2, 2-3 g de proteine/ kg corp in fiecare zi vor fi suficiente pentru promovarea cresterii in masa musculara.
Daca nu consumi mai multe calorii va fi dificil sa adaugi masa musculara indiferent cat de mult te antrenezi.
Consumul de grasimi este si el important pentru sustinerea si producerea de testosteron, calitatea pielii si pentru buna functionare a organismului. De preferat ar fi sa consumi grasimi sanatoase care contin Omega 3: nuci, migdale, seminte de dovleac, ulei de masline, masline, alune etc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MrAlegzandruh):

Serios? Asta recomanda antrenorii de fitness?

Ce-ai spus tu recomanda CRETINII CONGENITALI, in niciun caz antrenorii de fitness.

si NU, NU pui muschi mai repede cu 2 ore de sala / zi, pui MAI LENT.

Sala se face :

- maxim 1 ora
- o data la 2 zile ( chiar la 3 daca faci antrenament intens, cu greutati mari si pauze scurte )

Apuca-te de sah.

| Mariuss134 a răspuns:

Depinde si de alimentatia ta si de cat dragi. Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mariuss134):

De ce "funda", esti femeie?