| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar niste proteine pentru a pune masa musculara. Functioneaza daca fac flotari, abdomene, genoflexiuni (adica daca nu merg la sala)?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nevoie sa cumperi proteina sintetica, odata ce proteina animala este mult mai sanatoasa si la indemana oricui, ajutand in aceeasi masura la cresterea masei musculare, dar totodata la procesrea corecta si sanataosa a ei.
Mananca carne de orice fel, organe de animale, pateuri, ham, salam victoria sau parizer, toate contin PROTEINA. Fasolea si ciupercile au un procentaj chiar mai mare de proteina, decat carnea.

| siriusblack98 a răspuns:

Imi vine sa plang si sa rad in acelasi timp cand iti citesc intrebarea. Tu ai habar macar ce rol au proteinele si de cate grame de proteine per kg ai nevoie zilnic pentru a regenera fibrele musculare rupte, fapt ce favorizeaza cresterea masei musculare? Sunt convins ca nu ai nici cea mai mica idee. Proteinele nu sunt steroizi pustiule, nu o sa vezi minuni din pudra proteica la cutie. Si chiar daca ar fi fost roids, nu cresteai din flotari si genuflexiuni. Apoi mai vine alimentatia ce reprezinta 70% (sau mai mult) din rezultate. Aia unde este?
In fine, ca sa iti raspund strict la intrebare, NU, NU FUNCTIONEAZA! Si daca nu te antrenezi si nu mananci corect, poti sa-ti faci shake din 7kg de pudra proteica zilnic si nu vei pune nici 1 gram de masa musculara.

| Alinailies a răspuns:

Mananca sanatos, proteinele nu se iau daca faci acasa cateva abdomene.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alinailies):

Ce intelegi prin "mananca sanatos" pentru masa musculara?

| Alinailies a răspuns (pentru Cosmin86):

Banuiesc ca iti dai seama la ce ma refer.
Mananca sanatos:fructe, legume, fara fast food, fara prajeli... trei mese pe zi+2 gustari.
Proteina o poti lua din oua, carne...
Nu stii ce sa mananci daca faci sport dar vrei sa iei proteina praf.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alinailies):

NU, mancat sanatos NU inseamna "fructe, legume, 3 mese + 2 gustari", etc.

Pentru masa musculara, mancatul sanatos e COMPLET DIFERIT:
- ai vreo 5 mese (chiar 6) si 2 gustari (deci mananci de 7-8 ori pe zi)
- in primul rand PROTEINE, apoi carbohidrati cu absorbtie lenta (orez brun, paste din grau dur, cartofi dulci) si abia apoi "fructe si legume"... NU incepi direct cu "fructe si legume"

Si DE CE fara "prajeli" si "fara fast food"? In cheat day, bodybuilderii mananca si 12 burgeri + 12 farfurii de cartofi (sau cum a mancat The Rock: 24 de prajituri + 8 pizza mari).

Mancat pentru masa musculara = sa mananci singur MAI MULT decat o familie cu 4 persoane.

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Depinde ce fel de proteine ti-ai cumparat.
Intr-un fel proiteinele le poti lua si din alimentatie.

Dar ele pot ajuta.

Vezi proprietatile proteinelor
https://www.scritub.com/biologie/Proprietatile-proteinelor251152424.php

Adevarul despre proteine in curele alimentare:
https://www.mediculmeu.com/......oteine.php

Dictionar:
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/proteina.php

Sper sa ajute

| Cosmin86 a răspuns (pentru RasfoiescPeNet):

Cum adica "intr-un fel le poti lua si din alimentatie"? Vrei sa spui IN PRIMUL RAND se iau din alimentatie (si asta conteaza 90%) si apoi se pot lua din suplimente (si conteaza 10%).

| Tehno21 a răspuns:

Mai bine nu cumperi si ti ei alte lucruri cu bani aia