| Lukian a întrebat:

Atunci cand faci sala, este mai bine sa faci mai multe repetari cu greutati mai mici (prin multe vreau sa spun 20-25 repetari) sau este mai bine sa faci mai putine repetari cu greutati mari (5-10 repetari)?
Am 70 kg si 1.80m.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Depinde ce obiective ai.

pentru forta : maxim 6 repetari
masa musculara + forta : maxim 10-12 repetari
pentru rezistenta : peste 12 repetari

Ideal e ca intr-o luna sa faci 1 saptamana forta, 2 saptamani masa si 1-2 saptamani rezistenta. Eu asa fac de ani de zile, ca sa fiu complet.

4 răspunsuri:
| mihnea123abc a răspuns:

Buna! indicat e sa faci cu 5 kg vreo 10 repetari si fa mai multe miscari adica nu doar de sus in jos si stanga dreapta.succes! big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru mihnea123abc):

De cand naiba e indicat sa lucreze cu fix 5 kg? Dac el poate sa lucreze cu 30 de kg? De unde stii tu cat poate sa ridice de ai pus FIX 5 kg?

| Derbedeu24 a răspuns:

Salut! Daca vrei sa iti antrenezi rezistenta fa :repetari multe cu greutati usoare. Daca vrei sa iti antrenezi muschii fa repetari putine 5-10 cu greutati mari.

| Pauluk a răspuns:

Buna! Daca faci repetari multe si greutate mai usoare iti antrenezi rezistenta! Daca faci repetari putine(maxim 10) dar cu greutati mari iti antrenezii muschii.

PS.: Pentru a creste in masa musculara fa repetari putine cu greutai mari!

Bafta la sala!
Bye!