| MioaraParalescu a întrebat:

Salut baieti!
Ce exercitii facute de voi la sala pentru biceps-triceps au dat cele mai bune rezultate?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Cel mai bun rezultat pentru biceps l-am obtinut lucrand muschiul din 3 unghiuri ( middle-range, stretched si contracted ), si anume :

- flexii cu bara dreapta din picioare ( middle-range )
- flexii cu gantere, plan inclinat ( stretching )
- flexii cu gantere, cotul pe genunchi ( contracted )

3 serii fiecare, 9 serii pe antrenamnet pnetru biceps e suficient, e o grupa mica, 90 de secunde pauza intre serii.

La triceps :

- impins cu priza ingusta SAU flotari la paralele, 4 serii
- extensii cu bara Z stand culcat, 3 serii
- extensii cu gantera, 3 serii

La fel, 90 de secunde intre serii.

Sa ai miscari controlate, nici prea lente dar nici rapide, si COATELE BLOCATE, chiar daca inseamna sa scazi cu 20-30 % greutatea, e mult mai important sa faci exercitiul corect ( 90 % se antreneaza incorect ).

| MioaraParalescu explică (pentru Cosmin86):

Mersi de ajutor!
Dar e adevarat ca dupa o anumita perioada de timp trebuie sa schimbi exercitiile pentru ca muschiul se obisnuieste cu ele?

| Cosmin86 a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Da, dar pastrezi principiile. Spre ex. in loc de bara dreapta poti folosi bara Z, in loc de flexii cu gantera pe genunchi poti folosi banca Scott, poti folosi aparatele pentru biceps, etc.
Cam la 3-4 saptamani schimbi exercitiile.

5 răspunsuri:
| Sorin24 a răspuns:

Salut.TRICEPS
4. Extensii la helcometru: 4×16-12
5. Extensii cu bara din culcat: 3×10-12
6. Extensia braţelor cu o ganteră, de la ceafă, din şezând: 3×8-10
* opțional Extensia braţului, cu o ganteră, din aplecat la 90 de grade: 3×10 IAR PENTRU BICEPS
15. Flexii din stând cu bara 4×12
16. Flexii din înclinat cu ganterele 3×12
17. Flexii concentrate din şezut cu gantera 2×14 (Prima cifră indică numărul de seturi iar a doua numărul de repetări) Bafta la sala big grinD

| AdyRo98 a răspuns:

Flotari daca nu poti multe invcepe de la 10-20 bucati pauza 5 minutre intre si cresti cu cate zece dupa fiecare pauza

| Cosmin86 a răspuns (pentru AdyRo98):

Antrenament de copil mic, lasa-ne cu flotarile, vorbim de antrenamente serioase