| Eusuntstefan8768 a întrebat:

Salut, cat de periculos e să faci, box, MMA etc? Am înțeles ca mulți luptători au probleme de sănătate în special la cap la sf de carieră. Merită să fac și eu?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai na, luat pumni in cap e riscul meseriei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Boxul este un sport violent, nu risca aiurea pentru un vis, tu doresti sa ajungi un nume in box dar nu sti pe parcurs ce ti se poate intampla si de la o lovitură primita cazi si te lovesti de ceva si mori.Mai bine cauta sa faci ceva ce nu implică violenta fizică cum este boxul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai inteles corect, de citit ce scrie aici (spoiler: nimic de bine): https://www.wma.net/policies-post/wma-statement-on-boxing/
Daca tu pui cariera mai presus de sanatate, probabil ca da, merita (fara, se'). Insa daca vrei sa practici numai asa ca un hobby, atunci sansele sa scapi fara prea multe probleme de sanatate sunt mai mari.

| ioana748 a răspuns:

Nu merita. Normal ca iesi cu sechele din asemenea experiență.

| Ilovedinero a răspuns:

Daca te gandesti la riscuri nici nu are rost.Imi place ca multi de aici nu inteleg faptul ca toate sporturile sunt periculoase. Sporturile full contact nu sunt asa periculoase pe cat credeti, mai ales la amatori.