| MrLevy97 a întrebat:

SALUT!ce alimente contin proteine sa ma ajute sa fac mushi intru-n timp cat mai scurt!

Răspuns Câştigător
| wizopo2 a răspuns:

Carnea contine proteine, dar daca o manci trebuie sa faci si sport sa se elimine grasimile si sa stea proteinele

5 răspunsuri:
| Dkgray a răspuns:

Surse de proteina animala:
- Pestele(in special cel oceanic de apa rece pentru aportul de acizi grasi omega-3: macrou, somon, sardine, hering)
- Carnea(vita, pui, curcan, oaie)
- Ouale(preferabil de tara sau bio)
- Organele(creier, ficat)
- Lactatele(branzeturi cu mucegai, chefir, iaurt, branzeturi maturate)

Surse de proteina vegetala:
- Leguminoasele(fasole, mazare, linte)
- Alunele, nucile, semintele, fisticul

Ar fi bine ca toate alimentele de mai sus sa fie cat mai putin procesate
si dintr-o sursa cat mai curata(de la tara, bio etc.).

| BoGhDaN a răspuns:

Pai uite ce am mancate eu pentru proteine

-Banene(3 dimineata 3 seara)

-Carne(de obicei searea dupa ce vi de la sala(daca faci) eu de ex mancam jumatate de pui prajit sau 6 sarmale dar apoi trebuie sa faci miscare sa elimini grasimile)

-Multi aminoacizi

-Daca faci sala nu e indicat sa bei multa apa max 1 litru

Cam atat. Mult noroc

| Dkgray a răspuns (pentru BoGhDaN):

Facand abstractie la aberatiile care le-ai scris mai sus, argumenteaza de ce nu e indicat sa bei multa apa daca lucrezi la sala?

| Cosmin86 a răspuns (pentru BoGhDaN):

Esti complet pe langa, nu ai nicio tangenta cu sportul asta

| deea1234 a răspuns:

Aminoacizi