| BogdanDavidZ a întrebat:

Salut, ce exercitii pot face pentru a mari rezistenta pentru eforturi mari pe distante scurte?
Am de facut traseul pentru politie si vreau sa imi maresc rezistenta cat de mult pot

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Rezistenta se mareste prin...practica. Asadar, in fiecare zi alergat cat poti, incet in cet o sa creasca rezistenta dar eu zic ca o sa ai nevoie de minim 1-2 de antrenament de minim 3 ori pe saptamana pentru o proba din aia daca acum esti la 0.

| BogdanDavidZ explică (pentru RoCkKiD):

Nu sunt neaparat la 0, scot cam de nota 8-8, 30 timpul dar as vrea macar 9

| RoCkKiD a răspuns (pentru BogdanDavidZ):

Eu as zice sa te concentrezi pe 2 chestii.
1. rezistenta in sine, adica sa bagi cardio zilnic daca se poate
2. poate o data pe saptamana sa exersezi problee specifice ale traeului (daca le stii)

6 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Unul din secretele rezistentei la efort este sa aplici tehnica respiratiei.
Am vazut chiar videoclipuri pe Youtube, unde iti arata in ce consta, si cum se aplica aceasta tehnica.

| Mirel4412 a răspuns:

Trebuie sa alergi in fiecare zi (sau ce exercitii vrei tu). Ca ciclist de minim 10 ani, iti spun sigur ca anduranta se acumuleaza in functie de antrenament, cu cat te antrenezi mai mult, cu atat duci mai mult.

| BogdanDavidZ explică (pentru Mirel4412):

Alergatul ajuta mai mult decat joggingul pentru rezistenta?

| Mirel4412 a răspuns (pentru BogdanDavidZ):

E acelasi lucru, si jogging si rezistenta