| mihai21097 a întrebat:

Salut... ce parere aveti despre acest produs? http://www.megaproteine.ro/Proteine/Cytosport-Muscle-Mil k-1-12-Kg/
Este mai bun decat http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Sta ndard-2-27-kg/ pentru mine (am 15 ani )

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu happy

Sunt tipuri de suplimente diferite, primul e cu absorbtie lenta ( deci nu e prea eficient sa-l iei dupa antrenament ), pe cand whey gold e cu absorbtie rapida ( ideal pentru a fi luat dupa antrenament ).

Si primul produs nici nu are glutamina sau enzime.

| AntrenorFitness a răspuns:

La varsta ta intr-adevar, doar aceste doua produse ii indicat sa le administrezi.
Sfatul meu este sa mergi pe Muscle Milk, are colostrum, e foarte important in cresterea masei musculare.

| dragoshudita a răspuns:

Stii ce? mai bine nu lua nici una dintre ele.mai bine mergi pe ce ai tu in corp. sfatul meu.

| Alx_Stelii_1980 a răspuns (pentru dragoshudita):

Vorbesti prostii, de ce sa mearga pe ce are el in corp poate geneticu lui e facut sa ia mai greu in greutate/masa proteine ajuta mult nu te lua dupa ce-i ce abereaza si nu au incercat.

| dragoshudita a răspuns (pentru Alx_Stelii_1980):

Mersi mult.

| Cosmin86 a răspuns (pentru dragoshudita):

Mai documenteaza-te

| mihai21097 explică:

Dar din cele doua care ar fi mai bun pentru mine nu doar ca si efect masa musculara... si efectele pe termen lung... nu stiu ma refer la probleme cu rinichi cu ficatul

| Cosmin86 a răspuns (pentru mihai21097):

Niciuna nu afecteaza rinichii sau ficatul. Suplimentele cu proteine si glutamina sunt inofensive, chiar si luate in cantitati mari.

Alte tipuri de suplimente sunt periculoase ( creatina, oxid nitric, etc. ) daca nu sunt luate corespunzator.

| AntrenorFitness a răspuns (pentru mihai21097):

Concentratele proteice daca sunt administrate conform recomandarilo, nu se depaseste doza, nu se abuzeaza de ele, nu daunza sanatatii. Tu trebuie sa iti cunosti organismul, sa simti atunci cand trebuie sa faci pauza si cand poti sa mergi in continuare cu ele. E ca si cum ai manca in fiecare zi aceeasi mancare, odata si odata oricat de mult iti place, te saturi. Trebuie sa folosesti suplimentele atat timp cat te ajuta, sa suplimentezi cu ele un regim alimentar, nu sa il inlocuiesti. Nu dauneaza nici unul din cele doua produse in termen lun, pot fi administrate luni de zile la rand.