| Porcar a întrebat:

Cum arata un antrenament corect pentru brate? Ma refer ce exercitii pentru biceps triceps si cate serii pe saptamana?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Sunt mai multe antrenamente "corecte", in general alegi 2-3 exercitii pentru biceps, 2-3 exercitii pentru triceps si 2 pentru antebrat.

O data pe saptamana e suficient, ca bratele oricum sunt lucrate "indirect" cand lucrezi grupele mari (piept, spate).

| Porcar explică (pentru Cosmin86):

Si cam cate serii sunt indeajuns pe saptamana?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Porcar):

8 serii / grupa e suficient.
Sper ca mananci vreo 3-4 fripturi pe zi, nu? Sau alta sursa de proteina, ca fara asta antrenamentul e apa de ploaie.

| Porcar explică (pentru Cosmin86):

Da. Am alimentatia pusa la punct caloric si dpdv al macronutrientilor. Multumesc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Porcar):

Si baga si exercitii de baza (adica multi-articulare), spre exemplu pentru triceps flotari la paralele si pentru biceps tractiuni cu palmele spre tine (priza tip supinatie) si bratele apropiate.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Flotări.

| Cosmin86 a răspuns (pentru sadrian46):

Floari = piept (70%) si 30% triceps+deltoid anterior, nici macar nu lucreaza biceps.

| sadrian46 a răspuns (pentru Cosmin86):

Și nu lucrează deloc biceps?

| Cosmin86 a răspuns (pentru sadrian46):

Nesemnificativ.
Flotarile sunt miscari de impins, lucreaza piept+triceps+deltoid anterior.

Bicepsul se lucreaza la miscarile de tras (tractiuni, ramat, flexii).