| Razvan500Raz500Razvan a întrebat:

Salut, cum pot sa cresc in masa musculara acasa? M-ar interesa bratele. Fac exercitii de 2 luni si abia daca s-au ingrosat putin

11 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Proteine...

| Cosmin86 a răspuns:

1. Cate fripturi mananci pe zi?
2. Ce ai acasa? Ai paralele, bara de tractiuni, gantere reglabile, bara Z?

| Razvan500Raz500Razvan explică (pentru Cosmin86):

1. mananc multa carne
2. n am echipament

| Cosmin86 a răspuns (pentru Razvan500Raz500Razvan):

Ce inseamna "multa carne"? Macar 1000 de lei pe luna pe carne?

"mananc multa carne" = mananc cat o familie de 4-5 persoane singur. Chiar si 6-7 fripturi pe zi (am avut zile in care am mancat 11).

Si "n am echipament", atunci e foarte simplu sa pui muschi: NU POTI. Te duci la sala unde ai echipament sau te apuci de sah, table, altceva.

| ruddy a răspuns (pentru Cosmin86):

Carnea ii baza? Care ii diferenta intre 100 gr proteina din carne, si 100 gr proteina din soia?
Pentru a se putea dezvolta musculatura, ai nevoie de o cantitate de proteina zilnica.Da carnea ii o sursa buna de proteina, dar decat sa dau 1000lei pe luna doar pe carne, mai bina imi iau proteina din mai multe surse la un pret mai avantajos.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ruddy):

Diferenta e data de profilul de aminoacizi. Carnea are profil complet (TOTI aminoacizii), soia are profil partial.

Am zis 1000 de lei orientativ, posibil sa coste mai putin (depinde si ce carne consumi, cea de vita e mai scumpa decat carnea de pui/porc).

| ruddy a răspuns (pentru Cosmin86):

Doar din soia da, nu iti iei tot complexul de amino, dar din mai multe produse iti asiguri.
De ex Marius Mitrache ii culturis de performanta, si ii 100 % vegan
Eu nu sunt impotriva carni, dar nu trebuie sa te bazezi doar pe acesta

| Cosmin86 a răspuns (pentru ruddy):

Il stiu pe Marius, nu e doar "impotriva carni", ci e chiar vegan (adica nu mananca nici oua, branza, etc.).

| siriusblack98 a răspuns:

Consuma proteine zilnic.In alimentatie sa ai mereu fripturi,lapte,branza, oua, nuci, banane, migdale. Exercitii gasesti pe canalul lui Angel Fitness.Greutatea o cresti progresiv.In doua luni nu faci masa musculara.Ti se par bratele putin mai mari pentru ca sunt pompate.Nu te sfatuiesc sa faci doar brate pentru ca o sa arati ciudat rau.Lucreaza de asemenea pieptul, spatele si picioarele.

| Apokales a răspuns:

Trebuie sa acorzi atentie alimentatiei in primul rand, sa fii intr-un surplus caloric, sa ai toti macronutrientii in principal. Alege exercitiile cu propriul tau corp, calistenice. Baga flotari, tractiuni, genuflexiuni si asa mai departe, cand ti se par prea usoare incearca diverse variatii, spre exemplu incearca flotari diamant cand cele obisnuite devin prea usoare si poti trece peste numarul de 12-15 de flotari dintr-o bucata.

| FolosescTpu a răspuns:

Presupun ca trebuie sa consumi multa proteina. Pentru mai multe explicatii, uita-te pe canalul de Youtube al lui Nicolas Aesthetics. Este antrenor de fitness, iar canalul lui este plin de informatie utila.