| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
De aproape o saptamana am inceput perioada de definire.
Dar imi este foarte frica sa nu pierd din masa musculara deoarece fac : inot 1-2 pe saptamana, antrenamente de box 3/saptamana, alergare 30 min 4-5-6/saptamana, bicicleta ( cam in fiecare zi ca s zgarcit si nu dau bani pe autobuz ), fotbal de cam de doua ori pe saptamana.
Chiar daca am 5 mese cu 30-40 g proteine per masa + supliment de la whey cu 25 g pro per shake - 1 shake pe zi.
Cam mult sport nu? cred ca masa musculara va avea de suferit. sau nu. ce sfaturi imi puteti da pentru a o pastra?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| FitMonkey a răspuns:

Dar sala nu faci?
e cam mult sport intr-o saptaman dar sa zicem ca e bine macar nu trebuie sa faci cardio inainte si dupa antrenament deoarece stim cu totii ca in perioada de definire trebuie mult cardio. dar sa nu faci prostia sa nu mergi la sala

| anonim_4396 explică (pentru FitMonkey):

Bineinteles ca merg si la sala. Ba chiar am adaugat o zi in plus ( 4 zile pe saptamana ). big grin

| FitMonkey a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar fi atent la carbohidrati, la cata miscare faci iti trebuie multa energie ceeace obtii din carbo, daca nu ai destul carbo proteinele vor fi descompuse pentru energie si degeaba ai mese bogate in proteine daca ele vor fi descompuse pentru energie deci nu ajung in muschi ceeace rezulta pierderea masei musculare

| MassEffect a răspuns:

Prea mult sport, eu in perioda de definire fac doar 15 min de banda dupa antrenamentul cu greutati, si sunt si endomorf si tot in 3 luni am dat jos 14 kg si acuma am patratele, asa ca incearca sa reduci din exerciti.