| UserAnonim98 a întrebat:

De curand m-am apucat de sala, si as vrea sa stiu ce "gustarele" sa iau pentru a-mi asigura necesarul zilnic de Proteine/Carbohidrati/Kalorii. As vrea ceva care sa contina multe proteine sau Carbohidrati (kaloriile nu conteaza, pot fi cat mai multe deoarece trebuie sa mai si pun cateva Kg). Gen: cu 4 lei imi iau 200 grame de alune (care sunt bogate in kalorii, uleiuri, si au si 50 grame proteina), sau un ou are 7 grame proteine. Din astea mi-ar trebui happy

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Ce treaba au Caloriile (cu C de la Caine) cu pusul kg? alimentele contin proteine, carbohidrati si grasimi. 1g proteina = 4 calorii, 1g carbo = 4 calorii, 1g grasime = 9 calorii.

cu astea spuse, eu ca gustari intre mese am cam asa: 1 pahar lapte (iaurt, branza, ma rog, ce iti place) + 2-3 fructe + cateva alune, nuci, caju, ce am prin casa. eventual daca e foamea mare la ora gustarii o felie de paine (nu ma intereseaza de care paine) cu putina miere

| UserAnonim98 explică (pentru JohnnyBi):

Multumesc frumos. Mai am o intrebare pentru tine. Inainte la scoala imi luam (ca gustare pana ajungeam acasa) un corn cu ciocolata sau un pateu cu branza. De curand am schimbat cornul si pateul cu cate un baton proteic Protein-R (Carbohidrati-25g, Proteine-16g, Minerale-3g, Lipide Vegetale-14g, Lecitina-145mg, Vitamina C-24mg(40% DZR) ). Este mai bine? Sau branzoaica/cornul cu ciocolata este o alternatica mai buna pentru a creste in masa musculara/greutate? big grin

| JohnnyBi a răspuns (pentru UserAnonim98):

Ciocolata aia contine prea mult zahar. branzoaica e ok. alterneaza-le si tu, sa nu te plictisesti de acelasi gust

9 răspunsuri:
| AntrenorFitness a răspuns:

Carnea de pui, peste, vita, ou, albus de ou, lapte, iaurt, branza, alune, linte, fasole, soia etc. sunt alimente bogate in proteine.
http://www.despreculturism.ro/......teine.html
Fulgi de Ovaz, cereale, orez, cartofi copti, legume, fructe etc sunt alimente bogate in carbohidrati.
http://www.despreculturism.ro/reguli-de-nutritie/

| XxAnonimuXx a răspuns:

Este un praf care il cumperi cu aprox 150 de lei si il faci cu lapte sau apa

| UserAnonim98 explică (pentru XxAnonimuXx):

Am si "praf" de care zici tu, GFX-8 (cumparat cu 164 lei; mai exact). Iar din GFX-8 iau o portie imediat dupa antrenamentwinking
Pe mine ma interesa altfel de alimentatie (pe langa Proteinele/Batoanele Proteice care le iau; deoarece nu am de gand sa iau mereu)

| Idle a răspuns:

Cele mai multe proteine o are carnea de somon dar nu prajita ca se pierd. Mai poti manca branza, fasole. Incearca sa ai o alimentatie diversa nu sa mananci acelasi lucru mereu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Idle):

Serios? carnea de somon are cele mai multe?

de unde ai scos asta?

| Idle a răspuns (pentru Cosmin86):

Cumpara si tu somon file si uitate la proteine/100 g. o sa ramai uimit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Idle):

Tu nu vezi ca eram ironic la adresa ta?

uita-te tu la branza sa vezi ca are mai multe, ca fapt divers.

si mai sunt alimente, cu concentratie mai mare de proteine