| SacadatPeBeat a întrebat:

M-am apucat de curand de sala si am zis sa nu mai dau banii pe proteine/alte prostii, asa ca mai bine am o alimentatie mai "bogata" in proteine/kalorii (vreau si sa ma ingras. am 1.79 si 60 kg)
Dimineata 5 oua (5 albusuri si 3 galbenusuri), iar pe parcursul zilei 1 pahar lapte + 100 grame alune (asta pe langa alimentatia obisnuita.)
Ce ziceti? Ce as mai putea adauga?

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Laptele are 3.2 % proteine, adica NESEMNIFICATIV.

Si nu te mai contrazice singur.

Ai zis "nu mai dau banii pe proteine" si apoi "am o alimentatie bogata in proteinie". Vrei sa spui "nu mai dau banii pe SUPLIMENTE cu proteine".

Cate fripturi mananci pe zi?

| SacadatPeBeat explică (pentru Cosmin86):

Stiu si eu cate porteine are laptele (iar un pahar are aproximativ 10-12% proteine; destul de semnificativ dupa mine), laptele il beau pentru ca e bogat si in kalorii (am precizat mai sus ca vreau sa ma ingras).
Mananc o friptura pe zi (seara, inainte de culcare), uneori si ziua la pranz. Si da, nu mai dau bani pe SUPLIMENTE proteice (am bagat multe, de la batoane Protein-R / Milk&Egg Bar, GFX-8, Creatina de 2 feluri, insa nu s-a prea cunoscut diferenta si am zis ca decat sa tot bag bani in chimicale mai bine bag bani si mananc ceva natural; astfel fac si economie. un borcan de GFX-8 era 163 lei)

| Cosmin86 a răspuns (pentru SacadatPeBeat):

Cum sa aiba 10-12 % proteine un pahar, daca laptele are 3.2 %?

3.2 % o sa aiba si in pahar si in sticla si in ORICE.

De unde ai scos 10-12 %? Tu chiar nu stii matematica de clasa a 5-a cu procente?

| Dragoslav a răspuns:

Daca faci sala natural, nu ai nevoie sau ai nevoie de doza mica de concentrat proteic/izolat proteic/amino lichizi. restul produselor sunt mai mult inutile (creatina, glutamina, etc). indiferent de felul in care faci sala, cele mai bine absorbite de organism sunt proteinele din alimentatie si in mod "curat" poti absorbi 1gr/kg corp. esti tip longilin asadar mese dese si care sa contina inclusiv carbohidrati (orez) sunt recomandate. minim 4 mese pe zi. dar, rabdare. este cu rezultate sigure doar in timp.