| Akhen a întrebat:

De curand m-am apucat de tenis si nu stiu ce racheta sa imi cumpar, ma consider incepator, pentru inceput nu as vrea sa fie prea scumpa dar sa fie bunicica, nu prea stiu eu multe despre rachete doar ca am vazut ca sunt tipuri de palete din care mingea pleaca mai tare si chestrii de gen, imi putei recomanda o racheta? Dau fundita! happy

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Exista rachete cu caracteristici diferite. Unele te pot ajuta sa ai control, altele sa dai cu top spin, altele sunt rachete de forta. O sa intelegi tu mai multe dupa ce vei prinde experienta in acest sport minunat.
Eu am inceput cu racheta asta si am jucat in jur de 2-3 ani: https://www.olx.ro/......5ELTi.html

Dupa ce s-a rupt, am luat asta, cu care am jucat alti 2 ani pana am rupt-o eu: https://www.olx.ro/......9kY3W.html

Intr-un final, am trecut si eu la "profesionisti" si am luat o racheta mai scumpa, 350 de ron la mana a doua, profesionala, cu cadrul mult mai mic decat precedentele doua, o racheta care m-a ajutat foarte mult. N-am gasit link, dar se numeste Wilson BLX Six One 95. Poti urma si tu acelasi "traseu" ca mine sau, daca nu iti place firma sau daca nu te simti bine cu racheta, te poti orienta inspre Head, Babolat, Dunlop, Prince. La inceput, trebuie sa iti iei doar o racheta cu care sa lovesti mingea, nu una cu diferite particularitati.

P.S. Dupa ce ai ajuns la un nivel cat de cat bunicel, unul care sa-ti permita sa tii mingea in teren cateva schimburi si, pe alocuri, sa mai dai si un winner si o serva care sa intre, cat de cat, constant in teren, te poti orienta inspre circuitul amator Tenis Partener. Aici vei avea parte de competitii de simplu si dublu, de clasament national si de premii. De asemenea, iti vei face o multime de prieteni si vei progresa. Eu am avut foarte mult de castigat in urma acestei competitii, de aia o si recomand multor persoane.

| Akhen explică (pentru AFR81):

Este ok daca fac cate o ora particulara pe saptamana! Este ok, pot invata ceva?

| Akhen explică (pentru AFR81):

As vrea sa te intreb ceva, eu as vrea sa am un stil asemanator cu cel al lui Nadal, unul de forta si chestii de genu, ce racheta ar fi adecvata?

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Intreaba-o pe Simona Halep, ea sigur stie care sunt cele mai bune pentru incepatori. Are si ea cont de Facebook. happy
Acum, pe bune, daca vrei sa stii ce ai de facut, fa ce am vazut scris, scurt, in una din putinele reclame adevarate: "Invata de la campioni!"