| Anaconda101331 a întrebat:

Vreau să mă reapuc de sala, sunt skinny fat și nu știu ce antrenament să îmi aleg că să slăbesc și după sa pun masa. Bro split sau upper lower body care din ele credeți că e mai ok?

Răspuns Câştigător
| Cehoslovacia a răspuns:

Pentru slabit alegi mult mai important decat antrenamentul, deficitul caloric.
la antrenament e discutabil, nu am de unde stii de cate ori mergi pe saptamana la sala.
daca e sa ma rezum strict la ce ai spus si luand in calcul ca poti merge de 4 ori.
upper lower miercuri-pauza upper lower
sau pe grupe
luni: piept+umeri
marti: picioare
joi: spate+trapez
vineri: brate
nu am mai notat abdomenul care evident intra si ala+banda la inclinatie mare si viteza mai mica, tragi o linie dupa o perioada si vezi ce trebuie sa schimbi, sa modifici etc.
totusi cate kg ai?

| Anaconda101331 explică (pentru Cehoslovacia):

Da, de 4 ori mergeam la sala. 71 kg 1 75. Deci presupun că ambele antrenamente din ele două sunt eficiente din cate ai explicat, și deficit caloric obligat care îl am deja pus in practica

| Cehoslovacia a răspuns (pentru Anaconda101331):

Mai am zile cand mai diversific la grupe, dar in general cam pe ala il pastrez, modific si la serii si uneori mai fac si pentru stimulare hormonala.
adica pe intelesul tau, fac 3 serii cu o greutate mare eu personal merg pe 12-13 repetari si a 4 a o fac de revenire cu greutate mai mica pana la epuizare.
mai imi iau o saptamana din cand in cand si mai bag cu greutate mica/foarte mica repetari multe 50/40/30/20.
ajuta.
nu in ultimul rand, mentine un numar mai ridicat putin de proteine sa eviti sa pierzi multa masa musculara cand slabesti.

ca parere personala, eu in locul tau intram direct pe masa musculara, lean bulking, nu ai nimic de pierdut, acum tu stii.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat