| Bilii a întrebat:

Salut. E mai eficient sa fac 3 set uri pana la epuizare decat sa fac 5 set uri cu 12rep? Benchpress, dumbbel curl (cu haltera si gantera)?

4 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Unele studii spun ca ar trebui pana la epuizare, altele spun ca nu e necesar, iar altele spun ca totul e ok atata timp cat facu progressive overload, adica maresti treptat greutatea in timp.

| StefanIohan a răspuns:

5 seturi cu 12 reps brooooo nuuu

Merg la sala de luni bune
3 sau 4 serii 12 repetări pui mereu primul set după încălzire maxim greutate cat poți după scazi.

| Bilii explică (pentru StefanIohan):

Deci fac incalzire apoi primul set il fac cu max greutate si scad pe parcursul seturilor?

| Samyyyyy a răspuns:

Depinde ce scop ai tu