| vlady434 a întrebat:

Este bine sa incep sa iau proteine? Am doar 1 luna de sala, dar am un antrenor bun, si incep sa se vada rezultatele. Am inteles ca proteinele, creatina, etc. se iau in momentul in care corpul stagneaza. Multumesc anticipat.

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De fapt se iau cand nu poti sa tii le asiguri din alimentatie ( gen ai un program foarte incarcat si nu poti manca 4-5 mese pe zi ).

| vlady434 explică (pentru Cosmin86):

Interesant happy. In acest caz, nu am nevoie sa consum, pentru ca deja am 4-5 mese/zi.

| alin100 a răspuns:

Proteinele le iei din mancare, dara ele nu ai pute trai
Daca te referi la suplimente cu proteine, sunt bune daca te tii de ele o perioada mai indelungata de timp, nu o saptamana.

| vlady434 explică (pentru alin100):

Da, la suplimente cu proteine ma refer.

| alin100 a răspuns (pentru vlady434):

Da,ti-am dat raspunsul.

| Andutu21 a răspuns:

Depinde ce varsta ai, ce proteine iei.Eu zic ca cel mai sanatos e sa lasi corpul sa se dezvolte natural printr-o alimentatie sanatoasa nu sa te indopi cu shake-uri mai ales daca esti tanar.

| vlady434 explică (pentru Andutu21):

Am 18 ani. Nu consum proteine, decat cele din mancare; nu stiu ce efecte pot sa aiba cele de la sala, si de aceea sunt reticent.

| Andutu21 a răspuns:

Eu sincer nu recomand nimanui porcariile alea. Poti arata bine si avand un program sanatos si o alimentatie corecta.Si asa gasim mancare pe zi ce trece din ce in ce mai nesanatoasa, legume tratate samd. mai bagi si prafuri in tine.Iti zic eu intr-un an de zile daca faci ce trebuie cum trebuie ajungi sa tragi la piept cu cel putin 80kg, iti zic din propia experienta si cand m-am apucat eram skilofibra.Eu inainte sa merg la sala dimineata obligat mancam inainte, dupa ce terminam ajungeam acasa si mancam din nou in general cam 4 mese pe zi aveam. Dupa un timp o sa cresti mai greu in masa musculara dar sa nu te sperii ca este perfect normal in momentul cand cresti mai greu la multi li se urca gargauni in cap si incep sa bage prostii in iei.

| vlady434 explică (pentru Andutu21):

Eu imping la piept 45kg, dupa o luna. Mananc 5 mese/zi, si mi se pare ca nu fac progrese prea mari. Antrenorul meu, mi-a facut un program, in care sa pun masa musculara si sa dau jos stratul adipos... Poate am pus ceva masa musculara pe mine, dar nu am de unde sa stiu sau cum sa verific(stratul adipos, cum spuneam).

| Andutu21 a răspuns (pentru vlady434):

Ce inaltime si cate kg ai?
Daca esti mai plinut ca sa se vada rezultatele in antrenamentul tau zilnic trebuie sa ai exercitii de tip cardio banda, bicicleta.Pentru a arde mai repede stratul adipos nu trebuie sa bagi cu greutati mari iar seriile trebuie sa contina repetari mai multe decat putine cu greutati mari.
Dupa ce slabesti poti incepe sa si fortezi, cu greutati mai mari atunci creste si masa musculara mai repede.