| anonim_4396 a întrebat:

Salut eu de o saptamana m-am gandit sa dau grasimea ce am pus-o pe mine si am inteles ca alergarea e buna ca sa slabesc si am mai aflat ca daca fac abdomene, genoflexiuni si flotari nu slabesc ci doar fac muschi, dar eu m-am gandit ca chiar daca sunt exercitii expres pentru facut muschi totusi depun efort cand le fac deci ar trebui sa ard calorii mult mai multe ca atunci cand stau la calculator si v-as ruga sa ma faceti sa inteleg ca nas vrea sa fac exercitii din astea degeaba si dupa aia sa imi dau seama ca nu slabesc. funda

6 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Slabesti daca faci exercitii, cu conditia sa nu mananci grasimi, dulciuri, etc pentru ca tot ce ai dat jos se pune la loc... Pentru slabitul propriu zis cel mai bine este sa faci miscare cu tot corpul (gen jogging).

Mai bine ai incerca un regim alimentar, care combinat cu exercitiile fizice va da rezultate foarte bune :

Alimente interzise : zahar (deci toate dulciurile), grasime animala (deci carne de porc, de oaie s.a.m.d), fainoase (paine, cornulete, etc), fasole, orez, cartofi, mazare (cu exceptia celei verzi, in pastai), grau, porumb, alcool, fructe (indeosebi cele dulci, cu multa fructoza, poti sa mai mananci cate un mar, dar sa fie verde)

5 mese pe zi scurte, si cand spun scurte ma refer la cateva ingitituri. Ideea este urmatoarea : organismul intra in panica cand reduci semnificativ cantitatea de alimente si calorii pe care o primea. evident, vei slabi mai repede daca nu mai mananci aproape nimic insa vor aparea o groaza de probleme de sanatate (anemie, lipsa de minerale, dureri de cap, slabiciune musculara, anxietate, etc) iar cand te vei apuca sa mananci normal te vei ingrasa de 4 ori mai repede (fiidnca organismul va extrage absolut tot din alimente). Ca un exemplu, daca flamanzesti organismul, poti slabi 8-10 kg in 3 saptamani si sa pui 6kg la loc in doar 2 laughing

Poti face in felul urmator

- Dimineata o ceasca de ceai fara zahar (lamaie poti pune fiindca este saraca in fructoza) si niste branza degresata sau iaurt degresat

- La pranz, o friptura (la gratar) din piept de pui sau antricot de vita la care adaugi garnitura spanac, fasole verde, etc

- Seara o salata si nu manca niciodata dupa ora 6. In salata nu pui ulei.

Ideal ar fi sa divizezi totul in 5 prtize, nu numai 3. De exemplu, intre mese poti manca o gustare cum ar fi o jumatate de mar verde (intre masa de pranz si cea de seara) sau o cola light (desi nu este sanatoasa)

Nu manca ou sau carne decat o singura data pe zi. Nu manca ou decat maxim de 2 ori pe saptamana, fiindca este plin de proteine (deci foarte hranitor). Salata poate fi de varza sau amestecata (nu conteaza, legumele nu ingrasa) si poti pune eventual niste ton in ea (dar sa nu fie in ulei), mai ales daca nu ai mancat carne la pranz.

| Toshima a răspuns:

Salut.Iti recomand sa te ti de aceste exercitii si pe langa ele sa iei si niste medicamente de slabit, ceauri, ceva care sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum a procedat un prieten
• 5 mese pe zi
• Nu mânca niciodată între mese şi nu sărea peste o masă
• Fără dulciuri, alcool, băuturi carbogazoase dulci şi fără ulei
• Bea trei litri de apă pe zi, dar niciodată în timpul mesei
• Ultima masă, nu mai târziu de ora 19:30
parerea mea decat sa iei pastile sa afectezi ficatu, mai bine ramai asa cum esti...

| AxelBv a răspuns:

Vad ca unii mananca rahat pe aici asa ca ia aminte:
- nu medicamente, nu pastile minune, nu regim "somalia" cu un bob de orez pe zi.
- daca iti permiti, mergi la sala, sunt aparate pentru cardio, un antrenament de 2 ore pe 4 aparate, timp de cateva luni si o sa vezi o schimbare.
- daca nu iti permiti sala, mergi cu bicicleta, alearga etc. Miscare care sa iti foloseasca cat mai multi muschi.
- alimentatie adecvata. Nu fast food, nu grasimi saturate(daca nu stii care sunt, google-it)
- 3-4 mese pe zi, la ore fixe, pentru a-ti regla sistemul digestiv.
- Nu bauturi acidulate, nu cola. Apa e foarte sanatoasa.
- Cantitati cat mai mici de alcool (daca consumi).
- Fructe, legume proaspete.
Orice ti-ar spune altcineva, ca sunt reprezentanti herbal-viata, sau orice alt bull$hit de firma minune, scaderea in greutate nu se face peste noapte si cu berea in mana pe canapea. E mult de munca, transpiri, obosesti, dar merita.

| xcristix a răspuns (pentru AxelBv):

Nu consum alcool ca am 13 ani si nu imi permit sala mai ales ca stau si la tara

| thepuffulette a răspuns:

Ata abdomenele, genoflexiunile, alergatul si flotarile ard calorii...o alta metoda ca sa slabesti este gimnastica. sunt jocuri gen xbox care contine dance central, adica sa dansezi, dar sunt foarte scumpe aceste jocuri, poti sa intri aici si sa faci pasii care tii arata, asa poti sa slabesti intr-un mod sanatos, te si distrezi si inveti si cativa pasi de dans in acelasi timp
http://www.youtube.com/......p?/results
http://www.youtube.com/watch?v=AQtZVddOA3I
sunt o multime si la sugestii
:*
bafta la slabit