| Boyka112521 a întrebat:

Salut eu fac sala de la 12 ani.am mai facut pauze.Pana la 15 ani, Eu am corpul destul de format si as vrea sa stiu daca e bine sa iau proteine de acum si ce fel de proteine.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Iar eu folosesc de aproape 10 ani si am ficatul perfect sanatos.

P.S. : oamenii pe care ii stii tu probabil au luat de la Redis sau alte firme, care baga aspartam ca indulcitor ( si aspartamul chiar afecteaza ficatul ).

Daca folosesti de la firme de top, avizate medical si FDA, nu ai nicio treaba.

Si legat de sanatate. e mai ok sa mananci zilnic 1-2 kg de carne? Eu cred ac emai comod sa bag juma de kg de carne pe zi si restul din suplimente.

15 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Parerea mea este sa nu iei proteine, fa-ti corpul frumos prin sport.Bafta!

| Cosmin86 a răspuns:

Ceva de calitate evident ( on, dymatize, muscletech ), fara aspartam sau alte porcarii ( cum baga firmele romanesti la greu in produse )

EU sunt ft multumit de asta :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/

| Wehes a răspuns:

Nu patesti nimic daca iei, stai linistit.
Cat despre supliment, uita-te la ce ti-a recomandat Cosmin.

| cristi1505 a răspuns:

Ce inaltime si ce greutate ai?

| 93Silviu93 a răspuns:

Poti sa iei carbohidrati sa cresti in putere(si sa incepi sa pui pe tine)... apropo lume cand auziti de proteine sa nu credeti ca sunt STEROIZI pentru ca nu e asa, proteinele sunt bune mai documentati-va numai bagati lumea in ceata...boyka eu am luat prafuri de la 16 ani pentru prima oara ca sa cresc putin in masa, dar totusi cred ca am facut o greseala ca am luat de la varsta aia, totusi nu-ti sugerez sa iei, proteinele le gasesc in mancaruri ca de exemplu spaghete sau mancaruri gatite

| Bull4ever a răspuns:

Depinde mai bine e sa mananci bine cu multe proteine, carbo si grasimi si sa inmultesti mesele pe zi de la 3 la mai mult de 5 mese pe zi.
Dar daca u nu ai bani pentu un regim cu accentu pe proteine, ca mancarea e foarte scumpa, atunci ia-ti proteine incearca in special cele scumpe(din strainatate sunt mult mai bune), degeaba incerci proteine cu 60 lei cutia ca alea sunt bune pentru o luna 2 maxim dupa aia nu mai au nici un efect...

| FlaviusGreen a răspuns:

Doamne Fereste! Lasa proteinele copile si mananca sanatos, chestii de care ai nevoie pentru sala, Carne, fibre, lactate, poti lua niste vitamine daca chiar vrei, sub nicio forma sa nu iei proteine de la varsta asta ca iti face rau organismului. P.S. Normal nu e indicat sa faci sala de la o varsta asa frageda, e bine sa faci dupa varsta de 18 ani, acum depinde de genetica si organismul fiecaruia. Eu cand am vrut sa fac sala la 15 ani am luat o bataie de la fratele meu mai mare de nu am vrut sa mai aud de ea! Se pot intampla multe chestii (deformarea coloanei, rupturi musculare, etc. )

| Cosmin86 a răspuns (pentru FlaviusGreen):

Serios? Proteinele fac rau organismului?

HABAR NU AI ce sunt, nu?

Daca fac asa rau. atunci tu de ce consumi ZILNIC proteine?

| cristi1505 a răspuns (pentru FlaviusGreen):

Ai o problema? Proteinele le iei si din mancare(carne, oua, lactate).Nu au cu ce dauna!

| FitMan a răspuns (pentru FlaviusGreen):

Ce aberatii poti scoate omule laughing asa de curiozitate, tu ce mananci? nu cumva proteine si carbohidrati?smug. Orice e in exces face rau! Daca ia proteine sintetice, asta nu inseamna ca se va hranii doar din ele. Deaia se numesc suplimente nutritive pentru ca aduce un aport suplimentar de nutrienti organismului. Luate cu cap, o alimentatie buna, antrenament si odihna pe masura, duc la o dezvoltare armonioasa a corpului. Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru FitMan):

Nu exista "proteine sintetice", alea sunt doar mancare concentrata, deci tot mancare sunt.

| FlaviusGreen a răspuns:

Eu ma refer la proteinele din comert mai, cum poti sa spui ca este bine ca un baiat de 15 ani sa ia proteine din acelea?

| Cosmin86 a răspuns (pentru FlaviusGreen):

Alea sunt tot din mancare facute. Suplimente = mancare concentrata.

Tu chiar nu stii NIMIC?

| FlaviusGreen a răspuns (pentru Cosmin86):

Mancare sub forma de praf, e foarta sanatos asa-i? Cunosc n cazuri cu oameni care au luat proteine si acum au ficatul praf.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FlaviusGreen):

Iar eu folosesc de aproape 10 ani si am ficatul perfect sanatos.

P.S. : oamenii pe care ii stii tu probabil au luat de la Redis sau alte firme, care baga aspartam ca indulcitor ( si aspartamul chiar afecteaza ficatul ).

Daca folosesti de la firme de top, avizate medical si FDA, nu ai nicio treaba.

Si legat de sanatate. e mai ok sa mananci zilnic 1-2 kg de carne? Eu cred ac emai comod sa bag juma de kg de carne pe zi si restul din suplimente.

| Boyka112521 explică:

Multiumesc pentru raspunsuri.