| Acaikus a întrebat:

De curand am inceput sa merg la sala. Nu ma astept sa vina imediat si muschii dar as vrea sa stiu ce pot lua pentru proteine in corp sau ceva... Tin sa mentionez ca sunt destul de inalt si slab.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Crește consumul de carne, fructe și legume proaspete.
Nu lua prafuri de proteine, îți distrugi sănătatea.
Consultă medicul de familie.
Pa, pa.

| Gabriello02 a răspuns:

Un prieten a inceput sa ia proteine iar de la ele a facut niste sani(ginecomastie), acum de fiecare data cand ne vedem lumea ma intreaba ''Cine-i gagica?''. Cauta pe net despre efectele secundare ale acestor proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabriello02):

Alt copil mic, proteinele se gasesc si in mancare.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate

Suplimentele de la sala tot din mancare sunt facute.

Cine stie ce a luat prietenul tau, ca in general TAMPITII zic "proteine" la orice supliment, chiar si la cele care nu contin DELOC proteine.

Hai copil mic, uimeste-ne.

Ce a luat concret prietenul tau? Numele produsului si firma, hai, sa stim si noi de unde sa nu mai cumparam.

Ca fapt divers, eu folosesc suplimente de la 16 ani, acum am 26 si nu am nicio problema de sanatate ( nici nu as avea de la ce sa am ).

| cristiiiiiii a răspuns:

Pentru a dezvolta masa musculara este nevoie de un program si de hrana echilibrata + proteine pe care le poti procura de la sala de forta. Acest program consta intr-o alimentatie sanatoasa si echilibrata + somn

| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand : varsta, inaltime/greutate.

In al doilea rand :

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate.

4-5 mese pe zi, proteine la fiecare masa.

DACA tot nu ajunge, atunci poti lua si suplimente, dar sa fie ceva de calitate :

http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-908g/

Suplimentele tot din mancare sunt facute, sunt doar mancare concentrata, sa te ajute sa nu-ti fortezi stomacul cu prea multa mancare

| xXdoareuXx a răspuns:

Carnea este proteina nu incerca prafuri este otrava

| Cosmin86 a răspuns (pentru xXdoareuXx):

De cand naiba prafurile sunt otrava? Daca ar fi otrava, de ce naiba sunt avizate MEDICAL si FDA?

Sunt tot din mancare facuta.

Apuca-te de sah, nu ai nicio treaba cu sportul asta

| Acaikus explică (pentru Cosmin86):

Mersi pentru sfaturi... Uite am comandat asta http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=303&cID=0&dID=0&bID=38 Mai am cativa prieteni care mi-au recomandat asta

| Cosmin86 a răspuns (pentru Acaikus):

Ce inaltime/greutate ai?

| Acaikus explică (pentru Cosmin86):

Inaltime 1.96, Greutate 65 kg sunt tipu ala de om inalt si slab laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Acaikus):

Ai nevoie mai mult de carbohidrati decat de proteine.

Pe scurt :

http://www.megaproteine.ro/......ies-3-2kg/

Sau alt gainer.

Si obligatoriu carbohidrati si proteine la fiecare din cele 4-5 mese zilnice.

| Acaikus explică (pentru Cosmin86):

Da stiu mi s-a zis de multe ori ca trebuie sa ma ingras. da pur si simplu nu se pune. Mersi pentru sfaturi am sale urmez.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Acaikus):

Nu trebuie sa te ingrasi, trebuie sa-ti maresti masa musculara.

Adica o sa cresti in greutate, dar pui kilograme de muschi, nu de grasime.

| allexxys a răspuns:

Pai incearsa sa muannci fructe si legume si pune accent cel mau mult pe morcovi si mere, bea sucuri naturale facute de tine eventual de o sora sau de mama tatongue din fructe, si lasa carnea de porc, vita, miel etc. n u ajuta de loc...
Un pr de al meu chiar a facut chestia asta si are rezultate,. nemaipomenite:X:X:X.
BAFTA!

| Slash1 a răspuns:

Intreaba-ti antrenorul de la sala unde mergi. Cu siguranta acolo se vand si proteine, iar el stie cel mai bine cum sa-ti spuna sa le ei si evident ca trebuie sa faci in continuare sala chiar daca ei proteine, pentru ca ele doar iti umfla muschii, dar daca te vei lasa de sala si nu vei mai lucra nici o grupa de muschi la un momentdat se vor lasa si acele,, pachetele de muschi artificiale''. Si eu fac sala din septembrie si 1.71 inaltime si 54 kg, iar inainte sa ma apuc de sala aveam 1.69 si 51 de kg si se cunoaste ceva. Parerea mea este sa nu te apuci sa iei proteine si tot felul de pastile pentru muschi. O seara frumoasa happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Slash1):

Pachete de muschi artificiale? Esti complet pe langa

| Cosmin86 a răspuns (pentru Slash1):

Hai mai copil mic, care nu a citit o carte in viata lui, nu ne explici cum se fac muschi artificiali cu proteine? rolling on the floor

Hai copil paralel cu sportul, lamureste-ne laughing

Sau ai putea sa citesti inainte ce sunt proteinele, ca se gasesc SI IN MANCARE, inaptule

| florescu1992 a răspuns:

Incearca sa iei TotalMass sau SuperMass