| Cosmin8567 a întrebat:

Salut, eu si cu inca 4 prieteni am vrea sa ne apucam usor de sala (avem 15 ani) stiu ca nu e cea mai buna perioada de a te apuca, dar as vrea sa stiu daca e ok daca mergem pe greutati mai mici, fara eforturi foarte mari. Eu spre exemplu am cam 175 si undeva la 80 de kilograme.
Vreo parere?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apucati-va de un sport de echipa, ca sala nu este recomandata pentru adolescenti, deoarece inhiba hormonii de crestere.
Dupa 20 de ani puteti sa mergeti cat vreti la sala, dara cum, la anisorii astia, este mai important sa cresteti sa va dezvoltati decat sa ramaneti micuti de statura dar cu muschi, care oricum nu conteaza pentru nimeni, in afara de tine.

| Cosmin86 a răspuns:

Mergeti pe ce greutati va spune antrenorul de la sala.
Si mai important decat greutatile folosite, este sa invatati sa faceti corect exercitiile. Asta se invata in vreo 6 luni.