| anonim_4396 a întrebat:

as dori sa aud si parerile voastre cu privire la a merge la sala in perioada asta. Eu inainte de pandemie ma duceam zilnic la sala, acum as vrea sa ma apuc din nou dar nu stiu ce sa zic cu virusul asta. Voi ce parere aveti? Se poate lua usor virusul in sala chiar daca stau la o distanta mare de oamenii de acolo?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

De cand s-au redeschis salile si pana in prezent eu am reluat programul normal de mers la sala, dar acolo unde merg sunt luate niste masuri totusi in sensul asta (exista dezinfectant si servetele peste tot, se spala de cateva ori pe zi pe jos cu o solutie speciala, se fac dezinfectii + se respecta reglementarile impuse). Pana acum, dintre cei care venim frecvent, nu a luat niciunul virusul. Imi inchipui ca o fi intrat vreodata in sala cineva care o fi avut, poate asimptomatic, dar uite ca nu s-a raspandit.

Pe de alta parte, cunosc persoane care de cand e pandemia nu au iesit din casa decat pentru strictul necesar, chiar au mers la cumpărături doar in intervale in care nu era aglomeratie si cat se putea de rar, au pastrat distanta de alte persoane mereu, nu au acceptat vizite de la prieteni, etc si totusi au luat virusul. Asa ca poti sa iei virusul oricat te-ai feri.

Acum sa nu se inteleaga gresit: nu zic sa nu mai respectam nicio regula si sa nu ne mai pese deloc. Doar ca nu cred ca e bine nici sa nu ne mai traim viața de frica virusului. Cu pastrarea distantei, cu dezinfectant si cu masca in afara activitatilor sportive, mi se pare in regula sa mergi la sala.

Parcă vazusem si ca ar exista un studiu facut care arata ca sunt foarte mici sansele sa te infectezi la sala. Dar nu l-am citit, deci nu stiu sa-ti spun cat de bine facut e, doar am auzit de el.

| Andrei007007 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Multumesc pentru raspuns, intre timp m-am dus si eu la sala si am vazut cum sta treaba. Acum sa speram ca totul va fi bine!

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Eu in perioada asta fac calistenice in parc, sa stii ca intra ft bine, am si greutati pe care sa le leg de mine.

| geoor a răspuns:

Eu unul merg foarte frecvent la sală, dar la cele trei la care am mers era relativ liber, dezinfectant și spray la la fiecare colț, iar lumea nu păstra distanța. Puteți să vă duceți o ședință, vedeți care e treaba și vă decideți

| laflame a răspuns:

Avand in vedere spatiul limitat si de obicei plin de oameni chiar si in aceasta perioada este clar ca riscul trasnmiterii virusului este unul ridicat. Dar daca nu te mai ocupi cu alta activitate sportiva take that risk si du-te la sala. Mai bine asa decat sa stai ca o leguma in casa.