| anonim_4396 a întrebat:

Salut, exercitiile cu gantere pana la 10kg modeleaza bratele frumos?
Adica pot sa ingros bratele cu muschi doar facand exercitii cu gantera?
Rog raspunsuri de la cineva care stie nu orice picpalac cu sala in cap dar aspect osos

11 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Pentru inceput sunt ok ganterele de 10 kg, asta in primele 3-4 luni de zile, dupa iti trebuie ceva serios. Ganterele de 10kg doar iti deschid apetitul pentru sport laughing. Rezultatele le vezi in 3 ani, iar acolo iti trebuie gantere de 30+ daca faci de acasa. Asa ca ia-ti gantere reglabile si cumpara discuri de 5 kg pe masura ce obtii forta. O banca pentru forta este buna si nu costa mult, in jur de 2 milioane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai da evident, biceps triceps umeri pana si incheietura poti face doar cu gantere. Trebuie doar sa faci multe variatii, adica sa nu faci acelasi exercitiu cu aceeasi miscare mereu. Gen ai cel putin 10 feluri de flexii doar la biceps

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal. Dacă nu ai mai făcut nimic pâna acum va fi suficient să stimulezi musculatura.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am facut cate ceva la aparate catarari flotari genoflexiuni dar nu m-am tinut de program
La corp sunt facut asa dar nu ies muschii in evidenta cum as vrea

| RazvanC28 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca tu cauti definire musculara, pai in situatia asta ar trebui sa iti modifici alimentatia!

| anonim_4396 explică (pentru RazvanC28):

Deci nu fac nimic cu gantere

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, trebuie sa maresti mereu greutatea folosita, NU numarul de repetari.
Asa ca ai nevoie de gantere reglabile.

Altceva mai ai? Bara de tractiuni, haltera, bara Z, etc?
Si la alimentatie cum stai, cate fripturi mananci pe zi?

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Tu mergi pe antrenament complet nu esti pe intrebarea mea
E clar ca nu fac antrenament complet daca intreb doar de gantere
Nu vreau sa pierd toate zilele tragand de fiare de aia am intrebat daca fac ceva jucand cu gantera

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care "toate zilele", 3-4 antrenamente de o ora pe saptamana inseamna la tine "pierd toate zilele"?

Si, ca sa-ti raspund concret la intrebare: nu faci NIMIC cu 2 gantere amarate de 10 kg. Doar copiii mici si firavi incearca sa puna muschi acasa, cu echipament minimalist.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Mersi de raspuns da sa ma pis pe atitudinea ta de soarec urat care stie doar sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te deranjeaza adevarul? Copil pampalau happy