| SergioRamos4 a întrebat:

Salut, fac fotbal de performanta am 3 antrenamente pe saptamana, si mai alerg in plus de vreo 2 cam 5 zile, am 1.75 si 65 kg as dori sa stiu cum as putea sa pun masa pe mine cu toate ca fac miscare cam des si nu se pune pe mine nimic masa musculara, am facut si sala vreo 5 luni dar nici atunci nu prea se vedea deoarece cum ziceam fac sport de 3 ori + 2 ori alergat pe saptamana. As dori un raspuns de la oameni care au habar, nu de la copii de 12-13 ani.
Cosmin86 daca ma poti ajuta te rog.

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Faci cam mult cardio... problema e ca daca reduci cardio, iti afecteaza performanta in fotbal.

Mananci suficienti carbohidrati si proteine?

| SergioRamos4 explică (pentru Cosmin86):

Pai stiu asta-i chestia ca nu vreau sa ma afecteze in fotbal, vreau oarecum sa pun ceva si pe mine deoarece nu am brate. dar sa fie bine, numai ca problema e ca o sa cresc mult mai greu asa nu?

| Tyby148 a răspuns:

Salut incearca sa nu te axezi pe o singura grupa de muschi pentru ca nu vei fi satisfacut de rezultate.
Poate corpul tau nu asimileaza destule proteine incearca sa consumi alimente cu foarte multe proteine (soia, oua, somon, banza de vaca, carne de vita)sau cumpara un supliment alimentar cu un numar crescut de proteine. (Sper sa te ajute raspunsul meu, multa succes in activitate)

| SergioRamos4 explică (pentru Tyby148):

Iti multumesc de sfat, chestia e ca tata nu prea are timp sa faca de mancare stii si o cumparam gata facuta, mie ce imi trebuie e sa am fizic pentru fotbal sa nu cad de la orice contact cu adversarul si sa am conditie fizica.
* Si inca ceva daca de exemplu mananc dimineata da dupa la pranz apoi seara ma duc la alergat si dupa aceea dupa ce vin de la alergat ce ar trebui sa mananc si cat?

| Tyby148 a răspuns (pentru SergioRamos4):

Incearca un supliment cu multe proteine. si mananca cel putin o banana pe zi
sunt foarte bune pentru digestie si asta e foarte important
Eu seara dupa antrenament mancam 2-3 feli de branza grasa fie de vaca fie de oaie si o salata de rosii si 500 ml sau 1 litru de apa asta daca nu era antrenamenul foarte intesiv daca ma antrenam pana la epuizare si pofta de mancare crestea si mancam ceva usor un pilaf cu piept de pui la gratar sau o salata greaca e foarte simplu de preparat. (scuza-mi proasta exrpimare sper ca intelegi)

| Galezu11 a răspuns:

Salut!
Daca tu alergii foarte mult, trebuie sa mananci mult in proteine si carbohidratii, pentru ca daca te antrenezi dar nu consumi celula principala dintr-un muschi: proteina e ca si cum ai turna apa intr-o galeata cu fundul spart.
Nu antrena doar o singura grupa in fiecare zi, cum a zis si Tyby148, fa-ti un program bine conceput cu o singura grupa muscular pe zi, ca de pilda
Luni-Picioare
Marti-Umeri
Miercuri-Spate
Joi-Piept
Vineri-Abdomen
Sambata-Brate.
In ultimul rand, nu uita sa te odihnesti suficient( peste 6 ore pe noapte).
*Mi-am amintit, daca nu-ti poti asigura din alimentatie proteinele si carbohidratii necesari, poti lua si suplimente* Nu o sa zic de care, deoarece o sa sara astia pe bine ca nu sunt bune si bla bla bla.*
OFF: Succes si sa ajungi un fundas mai bun ca Ramos( banuiesc ca esti un fundas daca ai numele Sergio Ramos).

| SergioRamos4 explică (pentru Galezu11):

Ti-am spus mai sus ca am facut sala acum nu mai fac pentru ca nu am timp ma duc la fotbal si la alergat si plus ca sincer m-am urat de sala, am facut vreo 5 luni si chiar m-am plictisit nu stiu de ce. Si nu e o problema cu alimentatia, dar eu cred ca, chestia e ca nu mananc suficient asta poate fi.
OFF : Si da sunt fundas, dar din sezonul asta o sa fiu atacant, succes si tie in viata.
Iti multumesc pentru sfat.