| D4K4R a întrebat:

Sunt ectomorf si vreau sa ma apuc de sala. Am o problema: fac multa miscare, aici ma refer la fotbal.Cum as putea sa procedez ca sa nu pierd masa musculara cand alerg la antrenamente si la meciuri si sa nu renunt nici la fotbal? +un program de antr. de masa musculara pentru ectomorfi ar fi binevenit(de preferat 3 zile pe sapt. si picioarele la inceputul saptamanii)

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Totul sta in metabolism parerea mea cand vine vorba de slabit, http://ray25tm.blogspot.ro/......espre.html

eu recomand o dieta bogata in proteine,proteinele maresc viteza de ardere,plus ca nu ti foame asa mult ca daca manci carbo sau grasimi, sport dar nu exagerat ca poti pierde muschi,muschi ard grasimea,scopul tau trebuie sa fie pierderea grasimi nu a muschilor,dietele drastice fac sa se reduca muschi, sa se incetineasca metabolismul, ce recomand e brocoli,sfecla rosie,mere, ceai verde, varza, telina, salata si rar cate o porte de ceva dulce, daca mergi la o zi aniversara sau ceva special, painea trebuie eliminata de tot, pastele fainoase, ca sport recomand 30 de minute de culturism acasa cu 2 gantere in 3 seturi pe intervale flotari, genoflectiuni, ridicari la piept, tractiuni la bara, cardio recomand sa faci un program gen karate http://adio-grasime.ucoz.ro/......_diverse_f

nu trebuie mult sport sa te mori, trebuie sa faci intens atata tot, nu uita ca sanatatea e pe primul loc

| D4K4R explică:

Update: de fotbalul profesionist m-am lasat anul acesta pentru a invata pentru bac. Am mai ramas doar la echipa liceului unde am saptamanal cate un antr.+meci pe sapt.