| Anonim420420 a întrebat:

Salut, fac sala de 1 an si m-am antrenat doar pentru masa musculara, am pus 12 kg pe mine si am observat ca mi-a scazut extrem de mult viteza si rezistenta la alergare. Inainte alergam mult si repede fara a obosi (eram foarte slab).
Cum sa ma antrenez la sala pentru a-mi maximiza sansele la proba sportiva la pompieri? Ce fel de exercitii sa fac pentru a-mi creste rezistenta dar si viteza? Dau funda

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Din alea 12 kg, probabil 10 sunt grasime... muschi "pur" pui 3-4 kg pe an.

| Crackman a răspuns:

Alergarea ca la maraton. Cu cat mai mult cu atat mai bine

| Foame a răspuns:

Ca incepator poti sa pui de la 0.45-0.90kg+(depinde de nivelul tau) per luna de masa musculara si anual acesta scade, de exemplu in primul an faci 10-15 apoi in al-2lea an 5-7.5 apoi 2.5-3.7 si tot asa pana nu mai poti face mare lucru.

Pentru rezistenta/viteza fizica poti face sprinturi(de 2-3max pe saptamana 10-15-20min).
Si pentru viteza in exercitii poti face plyometrice (flotari, genoflexiuni, tractiuni etc.)