| Anonim420420 a întrebat:

M-am apucat recent de alergat (am alergat 2 saptamani) de 3 ori pe saptamana. Fac si sala. Nu mi-am dat seama la inceput ca voi scadea in greutaterolling on the floor am scazut 5 kilograme pe care nu voiam sa le scad fara sa-mi dau seama. M-am apucat de alergat pentru a-mi maximiza sansele de a intra la pompieri. Ce ar trebui sa fac? Ce as putea sa fac in sala in afara de alergat pe banda pentru a imi creste rezistenta? Si a lua examenul la pompieri? Dau funda

7 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Iti recomand sa alergi afara in aer liber,pe mine m-a ajutat foarte mult.
Te ajuta foarte mult atat fizic cat si mental,adica pot sa spun ca e terapie.
Pe mine personal m-a ajutat cand incercam sa scap de o dependenta serioasa de narcotice.
Si eu vreau sa ma reapuc de alergat,mai ales ca nu o sa mai fie asa de cald.
La inceput trebuie sa iti asculti corpul,sa alergi la ritmul la care te simti tu bine si pe parcurs maresti intensitatea.
Alergatul in aer liber nu se compara cu alergatul la banda.
Trebuie sa inveti sa respiri cand alergi, adica de cate ori inspiri si cat expiri, sa respiri pe nas, sa expiri pe gura, exista ritmuri 1-2 2-3, pe langa asta trebuie sa tii coloana dreapta si sa misti din maini laughing
Incepe usor,nu te grabii,o sa vezi,corpul tau se adapteaza si vei progresa cu timpul.
Poti sa mai incerci abdomene,flotari, genoflexiuni, intinderi.
Cat desper kilograme, incearca sa mananci normal, nici prea mult nici prea putin..Am auzit ca alergatul pe stomacul gol e foarte sanatos, poti sa incerci asta..Si nu uita sa te hidratezi, e foarte important.Bafta multa la cati mai multi km!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca sanatos. fara fast food. Mananca alimente care contin acizi grasi nesaturati (avocado, nuci, peste).
Mananca legume, fructe. Mananca cat de mult poti ce e verde (acum bine, nu frunze. laughing )
Daca mananci ou crud, acesta ajuta la masa musculara. E cam scarbos, da poti sa faci un shake... mananca urzici, spanac. pentru fier...
Leguminoase (soia, mazare, fasole).

Alearga la fel de mult, dar nu uita sa mananci sanatos, si destul.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum naiba te ajuta oul crud la masa musculara? Lasand la o parte bolile pe care le poti dezvolta, proteina respectiva nici macar nu poate fi asimilata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Parerea ta... pai lasa la o parte bolile care le poti dezvolta, si intreaba pe sportivii care au avut rezultate.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi tu exemple.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Concret -fratele meu.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles.