| alexandru3332 a întrebat:

fac sala de 7 luni am 16 ani, si as vrea sa cresc in masa musculara ce-mi recomandati?

9 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Pentru masa, proteine. Pentru forta, energie, creatina! Pentru un corp lucrat, modelat, alimente ..totul natural!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa discuti cu antrenorul de la sala unde mergi.

| Hitback a răspuns:

Depinde de tipul tau somatic.Deci pe scurt, avem trei tipuri somatice:

– ectomorf – lung, slab, incheieturi subtiri, masa musculara redusa, fara grasime
– mezomorf – atletic, lat in umeri, masa musculara bine reprezentata, grasime putina
– endomorf – inaltime mica, tesut adipos mai bine reprezentat, masa musculara moderata

Fiecare trebuie sa manance diferit. Cauta pe net alimentatie pentru masa musculara la tipul tau somatic. Cei inalti ectomorfi au nevoie mai mare de carbohidrati decat proteine spre exemplu. Tu dai search pe google ca gasesti sigur.

| SiLaS a răspuns:

La 16 ani iti recomand o alimentatie bine pusa la punct.Din punctul meu de vedere la varsta ta nu ai nevoie de suplimente.Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| umbra09 a răspuns:

Mancare sanatoasa, exercitii pana la epuizare, sa cresti greutatea sau numarul de serii/repetari constant

| NotToday a răspuns:

- Fructe/legume/cereale inainte de sala
- Branza/carne/fasole/soia/mazare (si alte alimente care contin proteine) dupa sala
- Exercitiile trebuie facute incet si cu cat mai multe kg
- Suplimente alimentare: proteine, vitamine (eu am pus 10 kg doar cu un supliment de magneziu + b6)

| Anonim0909000000 a răspuns:

Mananca cat mai sanatos. ATAT! SI NU TE FORTA!